| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Daca ati sti sigur ca lumea chiar e condusa din umbra de Illuminati si ca Illuminati este o organizatie secreta satanista,care are posesia asupra absolut tuturor secretelor omenirii,care conduce tot,are mafia la picioare s.a.m.d, ati crede in Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar ca lumea e condusa de Satan, nu Dumnezeu. Daca ar fi condusa de Dumnezeu nu ar fi atat de multa rautate. 1Ioan5:19,1Ioan4:8

| Mădă0611 a răspuns:

In zeii inventati de oameni nu pot sa cred, de fapt nu vreau, ar trebui sa imi inchid mintea si vorba aia "credinta oarba e un mod ironic de a raspunde creatorului inteligentei umane", iar satan e un zeu inventat, la fel ca Yhwh, daca as sti sigur as fi teista, probabil crestina, if you know what I mean whistling laughing

| sublime89 a răspuns:

Chiar nu cred ca asta i-ar opri sa creada. Nu vad de ce.

| Lizzu a răspuns:

Nu. Nu are legatura. Nu vad sa aiba.
Si oricum daca as crede, ce as rezolva cu crezutul?
Poate dzeu sa ma scape de Illuminati?

In nici un caz. Pentru ca daca nu crezi in dzeu, nu crezi nici in diavol care se presupune ca este capul Illuminatilor, nu?

Nu ar schimba cu nimic din punctul meu de vedere.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, de ce as face asta? straight face

| thalyslly a răspuns:

E clar ca lumea e condusa de cineva illuminati sau masoni cum le-o zice

| ȘefuLaValută a răspuns:

Nu au legatura stransa deci nu e un motiv sa crezi.

| SmexyBoy a răspuns:

Lumea nu e condusa de illuminati, marea majoritate a oamenilor isi urmeaza propria vointa... inclinata spre rau.
Ca au ajuns nu stiu ce personaje "malefice" sa dicteze ce si cum, deja intram in alta discutie. Usor usor profetiile din Biblie se implinesc.

| BogdanVasc a răspuns:

Cine crede in Satan, crede si in Dumnezeu, dar si cine crede in Dumnezeu crede in Satan.

| Therraex a răspuns:

Dumnezeu nu are legatura cu masoneria/illuminati. Sunt doua lucruri paralele.