| Rihhana1 a întrebat:

De cati bani ai nevoie pentru a-ti cumpara un apartament in Bucuresti sau Constanta, pretul exprimat in lei?
Un salariat in Romania cati ani trebuie sa stranga pentru a cumpara un apartament?
Ce presupune programul prima casa?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"Un salariat in Romania cati ani trebuie sa stranga pentru a cumpara un apartament?"

pentru avocatul poporului (e și el un salariat și bugetar) ajung vreo 6-7 luni pentru două camere

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niște întrebări atât de vagi și fără rost. Un apartament în București costa de la 20.000 la 800.000 euro

La fel cum salariile variază de la 300 euro la 10. 000euro

| Rihhana1 explică (pentru suntserios):

Nu tu decizi ce are rost si ce nu, daca nu esti capabil de un raspuns serios, numai raspunde.

| suntserios a răspuns (pentru Rihhana1):

Am fost capabil de un raspuns, fix atat cat ai fost si tu capabil de o intrebare.

| Hammurabi a răspuns:

Un apartament 2 camere în București e aprox. 250.000 lei.
Dacă ai un salariu din care să poți pune deoparte 1.000 lei pe lună, ai putea să strângi banii cam în aprox. 20 de ani.
Programul prima casă îți poate oferi un credit de max. 55.000 euro, deci cam pentru un ap. cu 2 camere în București.
Rata e cam în jurul la 1.300 lei pe lună. Deci trebuie să ai un salariu din care să poți suporta rata, fără să depășești gradul de îndatorare (ăsta nu mai știu cât e acum).

| Mclaren12 a răspuns:

Unui salariat in Romania i-ar trebui vreo 20-25 de ani sa stranga bani de un apartament de vreo €65.000-70.000, asta daca pune toti banii deoparte si traieste din apa de ploaie si frunze din copaci. Daca vrea sa se mai si intretina, garantat nu-i ajunge o viata intreaga.

| sierra1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cărui salariat?

| Mclaren12 a răspuns (pentru sierra1):

Cel platit cu minimul de economie, adica vreo jumatate din salariatii romani.

| sierra1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Atunci scrie așa: "Unui salariat din Romania, platit cu minimul de economie i-ar trebui vreo 20-25 de ani..." și o să fieu de acord cu tine

| Illuminati2016 a răspuns:

Iesi mai ieftin daca iti faci o casa mica