| saresipiper a întrebat:

De ce acte ai nevoie pentru casatoria la primărie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula este nevoie de certificatul de nastere, cartea de identitate si certificatul medical prenuptial cu apt pentru casatorie.
Cu acestea se merge la starea civila, se completeaza o cerere si se face publicatia de casatorie, ce se posteaza pe site-ul primariei si se afiseaza cel putin 10 zile. Dupa aceasta, daca nu exista opuneri la casatorie se fixeaza data casatoriei civile.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Există internet! Ce întrebare stupidă! Chiar nu știți să căutați?
Buletinele, certificate de naștere, certificate medicale, taxe etc.

| saresipiper explică (pentru romeo78):

Atunci de ce raspundeti? Inseamna ca nu intrebarea a fost stupida, ci reactia dvs!rolling on the floor
Si da, exista internet, ca de aia am intrebat aici

| ruddy a răspuns (pentru romeo78):

Daca ai pierdut 2 minute sa citesti intrebarea, apoi sa si raspunzi, nu mai bine ii ofereai raspunsul dorit?

| romeo78 a răspuns (pentru saresipiper):

Deșteptul lui pește, dacă ți-a fost lene să mergi la Oficiul Stării Civile, nu la Primărie, de ce te mai însori?
Astfel de situații nu se rezolvă pe internet, ci direct la fața locului.
Da există legislația în vigoare care reglementează actele de căsătorie, dar fiecare localitate are taxele, timpul de înscriere, eliberare acte.
Dacă vrei să te însori, nu te însori de pe internet!

| saresipiper explică (pentru romeo78):

Am dat funda celui care a raspuns dupa tine ca sa vezi si tu cum se lamureste un om! Civilizat si la obiect, nu cu ironii, monsiu romeo! O fi divortat Julieta dă tine de esti asa suparat rolling on the floor