| AvalohAlyn a întrebat:

De ce aproape toți politicienii din Romania și aici mă refer la președinte și parlamentari chiar și guvernanti, cărora oamenii le fac un mare bine votandu-i și oferindu-le încrederea fara că acești politicieni sa le ofere ceva bun și pentru care merita sa ii votezi,oferindu-le marele privilegiu de a avea funcții importante și de a avea salarii mari, aceștia din urmă politicienii nu le oferă nimic în schimb când ajung la putere și când ajung aleși ci fac totul numai pentru ei? De exemplu ce a oferit Iohannis țării și românilor? Ce a oferit Băsescu? Dar Ponta și Năstase? Tariceanu, liescu? Boc? Dancila? Și toți ceilalți aleși? Absolut nimic.E o hotie si nedreptate.Tu le oferi votul, ei nu îți oferă nimic.Si nu vreau să mă refer la pomana electorala de tipul găleților,micilor,,pixurilor,tricourilor,făinii,zahă rului etc ci la ceva pe măsură premiului pe care îl câștigă ei adică funcția publică și importanța,puterea și salariul foarte mare. Ceva benefic pentru oameni, pentru popor, pentru fiecare cetățean.E că și cum tu îl plătești pe un om foarte bine să muncească pentru tine și îi dai și cadouri, bonusuri și tot ce se poate mai bun iar el nu îți oferă nimic în schimb adică sta degeaba nu muncește pentru tine și are toate beneficiile astea. Exact așa e cu ce zic eu.Ce a făcut Iohannis pentru popor? Dar psd-istii aleși? Toată clasa politică e o scursura umană și nu merita cu adevărat nimic de la oameni. Nu Ceaușescu trebuia impuscat ci ăștia ar trebui să faca pușcărie pentru tot nimicul care l-au făcut pentru oameni din 90 încoace.Nu ridic în slavi pe comunisti și pe Ceaușescu dar el în schimb nu a stat degeaba neclintit că Iohannis în privința dezvoltării tarii.A făcut și rele dar și destule pentru tara Ceaușescu și eu nu am prins perioada lui dar vad ce zic oamenii.Sigur că și democrația are lucruri bune dar strict democrația, acest sistem care se datorează tot românilor care au luptat și murit la revolutie nu și ce oferă impostorii de politicienilor din ziua de azi.Chiar mă rog că prezența la vot da fie de 2% fiindcă niciunul nu merita încredere și acest dar oferit in urma votului cetățenilor. Tara e scârbită de toți.Se cearta unul cu altul,Iohannis cu PSD și invers dar cu adevărat ei nu îți oferă nimic,nimic ți-e,mie sau părinților,fraților și copiilor voștri cu toate că îi votezi și le oferi funcții și mulți bani indirect prin acea alegere a ta și a majorității E trist și regretabil. Avem numai oportuniști,mincinoși și impostorii in fruntea tarii asteia și mă gândesc poate daca ar fi fost ales un Gigi Becali care nu are interes în bani și în funcție publică și putere că el deja le are ar fi mai bine pentru tara, așa, pe modelul Trump presedinte in America.E trist, regretabil și nedrept ce se întâmplă în fruntea României. Ce părere aveți de ce am spus? Am dreptate măcar puțin sau nu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand ai amintit niste nume 0e aici care nu orea aveau ce sa faca pentru tine. Si anume presedintii alesi, iar restul nu sunt alesi prin vot direct. In fine, nu e noutate incompetenta politicienilor in general si nici coruptia celor romani. Insa fereasca sfantul sa ajungem in situatia Trump presedinte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai dreptate. Dreptate înseamnă să fii drept, ne părtinitor, să îți bazezi dreptatea. judecata și condamnarea sau achitarea pe informații și dovezi, nu pe mass media, ceea ce faci dta atunci când îți formezi reacțiile emoționale și condamni fără să știi ce se întâmplă cu adevărat în jurul tău. Nu ai habar ce este de fapt România, ce înseamnă să conduci o țară, nu știi absolut nimic, dar chiar nimic, și te trezești condamnând oameni și instituții. Așa că dreptatea ta și acest discurs de mai sus, și toată energia mintală care o consumi ca să crezi, gândești și simți așa are valoarea zero.

| AC4S4 a răspuns:

"Se cearta unul cu altul, Iohannis cu PSD" - Suntem o republica semi-prezidentiala. Presedintele trebuie sa se inteleaga cu parlamentul si guvernul. In schimb, in momentul actual avem presedinte de la PNL, parlament majoritar PSD-ALDE-UDMR. Poate daca la alegerile din 2016 am fi avut o majoritate PNL-PMP-USR nu ar mai fi fost atatea certuri.

In afara de fraza cu daca am avea un presedinte pe modelul Trump, nu sunt de-acord cu tine.

Noi mereu spuneam "vai de conducerea tarii, doar hoti", dar nu veneam niciodata cu o solutie. Uite, tu mai degraba indemni lumea sa nu mearga la vot... adica sa-i lase pe cei actuali sa ramana acolo. Doar sa arate romanii ca stiu sa foloseasca votul. In 1990 sa il ai in fata pe Ion Iliescu si pe Ion Ratiu si sa alegi in proportie de 85% pe Iliescu ti se pare o decizie desteapta? Asta au vrut romanii atunci. Sa ramana la conducere tot aceiasi oameni, de teama ca vin strainii sa le fure tara. Cum sa ii votezi pe aceiasi oameni dar sa vrei si schimbare? Asa a facut poporul roman. A votat aceiasi oameni, apoi s-a suparat ca nu se schimba nimic si a spus "nu mai votam".

Si in prezent voteaza ciudat romanii. La prezidentiale PNL, in parlament PSD... haos. Pana nu devenim responsabili pe vot nu se schimba lucrurile.

Eu mi-as dori un om ca Emil Boc prim-ministru in aceasta perioada. Uita-te la Cluj-Napoca doar. Boc a avut necazul sa fie premier in timpul crizei. Apoi i s-au aruncat toate oalele in cap, ca si cum era vina lui ca era criza.