| LanguageMaster a întrebat:

De ce cuțitul nu este considerat o armă de apărare de către poliție?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice arma cu care poti ucide nu poate fi considerata arma de aparare ci de atac.
Arma de aparare poate fi considerata doar aceea neletala, cu care doar incapacitezi temporar adversarul, cum sunt substantele iritante sau lacrimogene.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca e sa o luam asa, cam orice arma de aparare poate fi letala. Ii golesc sprayul in ochi, apoi ii dau cu recipientul un cap pana nu mai misca.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am spus arma neletala. Sigur ca aproape orice obiect poate fi folosit ca pentru a ucide dar aceasta nu il face sa fie arma, este arma doar in cazul folosirii in scop de omor.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca poti omora pe cineva cu un cutit. Deci nu poate fi de aparare.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Da,din pacate nu poti sa-ti face dreptate singur!

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

Chiar daca ti-ai face singur dreptate, omorand un om, tot criminal te numesti.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Asa-i,dar este imposibil fara politistii care reprezinta legea!

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

Mai devreme sau mai tarziu crima se va descoperi.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Adevarat zici! Cum spune o vorba:,, Nu poti acoperi moartea unui om pentru ca nu exista crima perfecta!"

| GabiDumitrescu a răspuns:

Scopul primar al unei arme de aparare e sa imobilizeze/indeparteze agresorul, nu sa il transeze.

| untu a răspuns:

Pentru ca este considerat arma alba! Nu ai voie sa ataci si sa injunghii sau sa omori agresorul! Pentru autoaparare, va trebuie acte de port arma (un pistol cu bile sau gloante oarbe) sau un spray lacrimogen (paralizant) sau un baston cu electrosoc!