| GeoGeo6566 a întrebat:

De ce dupa estirparea sanului, dosarul pentru pensia de handicap a fost respins, poate cineva sa-mi dea o explicatie de ce? Cei de la comisie mi-au spus ca nu am dreptul

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un grad de handicap se acorda doar pentru pierderea capacitatii de munca.
Pesemne ca, prin extirparea sanului, nu ti-ai pierdut capacitatea de munca.
Daca esti nemultumita si crezi ca ai dreptate poti face contestatie la Comisia superioara de expertiza, in termen de maximum 30 de zile de la comunicarea deciziei de respingere.