| Furnicuta000 a întrebat:

Bunica mea a depus actele pentru a primi pensie de handicap, a fost la comisie si i-a venit decizia cum ca are handicap de gradul 2 deci nu are drept de insotitor. Se deplaseaza dar mai greu. Cam cat o sa ii vina pensia si de cand? Banuiesc ca toate persoanele cu handicap de gradul 2 beneficiaza de aceiasi bani...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de handicap ci pensie de invaliditate.
Se acorda ajutor pentru persoanele cu handicap (care nu au lucrat deloc) si pensie de invaliditate pentru cele care au lucrat, in functie de perioada muncii si salariul avut.
Handicapul este de 4 categorii: usor, mediu, accentuat si grav iar invaliditatea este de 3 categorii: gradul I, II si III.

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

Daca sa zicem ca a lucrat 7 ani in toata viata ei si ca salariul era echivalent cu 500 lei...cam cat ar lua, asa estimativ?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

N-am de unde sti, sunt pensionar pentru limita de varsta.
In orice caz pensia minima de acum este de 704 lei.