| anonim_4396 a întrebat:

De ce la noi in tara, persoanele cu dizabilitati nu se pot angaja la un loc de munca?

Persoanele cu dizabilitati ar trebui sa fie ajutate si respectate, nu batjocorite cu pensii de mizerie si promisiuni ca li se vor da locuri de munca.

Voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu putem generaliza, exista si persoane cu dizabilitati care sunt angajate, bineinteles cele apte de munca si pregatite profesional pentru un loc de munca.
Si apoi sa ne gandim ca sunt destule persoane sanatoase si care nu-si gasesc un loc de munca si orice patron vrea salariati complet sanatosi.

| armiaso a răspuns:

Exista legislatie in domeniu, exista locuri de munca, se angajeaza, exista cazuri de astfel de persoane eficiente la locul de munca.

dar ca sa fie angajat cineva, fie ca are o dizabilitate sau nu, trebuie sa aiba competente, daca acel cineva nu are competente nu este angajat.

competentele se demonstreaza practic, nu cu hartii, nimeni nu refuza o persoana competenta.