| Buresbista123 a întrebat:

De ce nu se scoate juratul pe biblie din salile de judecata din Romania? pe langa faptul ca acest lucru e neconstitutional,Romania fiind o tara laica,in care biserica(un SRL) nu are nici o treaba cu lucrurile statului, este si un lucru imoral(dat fiind continutul cartii) si copilresc sa faci asa ceva

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si tu si NOname va puneti intrebarea in necunostinta de cauza. Nu este obligatoriu sa juri pe Biblie, daca esti ateu sau de alta religie decat crestina.
Conform Codului de procedura civila, citez:
"ART.319.Depunerea jurământului
  (1) Înainte de a fi ascultat, martorul depune următorul
jurământ: "Jur că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!".
  (2) În timpul depunerii
jurământului, martorul ţine mâna pe cruce sau pe Biblie.
  (3) Referirea la divinitate din formula jurământului se schimbă potrivit credinţei religioase a martorului.
  (4) Martorului de altă religie decât cea creştină nu îi sunt aplicabile prevederile alin. (2).
  (5) Martorul fără confesiune va depune următorul jurământ: "Jur pe onoare şi conştiinţă că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu.".
  (6) Martorii care din motive de conştiinţă sau confesiune nu depun
jurământul vor rosti în faţa instanţei următoarea formulă: "Mă oblig că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu.".
  (7) Persoanele mute şi surdo-mute ştiutoare de carte vor depune
jurământul transcriind formula acestuia şi semnând-o; persoanele hipoacuzice vor rosti jurământul, iar cele care nu ştiu să scrie vor jura prin semne cu ajutorul unui interpret.
  (8) Situaţiile la care se referă alin. (3)-(7) se reţin de către instanţă pe baza afirmaţiilor făcute de martor.
  (9) După depunerea jurământului, preşedintele va pune în vedere martorului că, dacă nu va spune adevărul, săvârşeşte infracţiunea de mărturie mincinoasă.
  (10) Despre toate acestea se face menţiune în declaraţia scrisă.
  ART.320.Scutirea de jurământ
  Copiii care nu au împlinit vârsta de 14 ani şi cei care sunt lipsiţi de discernământ în momentul audierii, fără a fi puşi sub interdicţie, pot fi ascultaţi, fără jurământ, însă instanţa le va atrage atenţia să spună adevărul şi va ţine seama, la aprecierea depoziţiei lor, de situaţia lor specială."
Aceleasi prevederi exista si in Codul de procedura penala.

| Buresbista123 explică (pentru Ioandelasal):

Nu ai inteles intrebarea, eu stiu ca poti depune si juramant, dar nu mi explic ce cauta biblia in salile de tribunal ale Romaniei

| Ioandelasal a răspuns (pentru Buresbista123):

Reciteste-ti intrebarea si vezi ca ai intrebat, citez:
"De ce nu se scoate juratul pe biblie din salile de judecata din Romania?"
Depunerea juramantului cu mana pe Biblie este tocmai pentru a da forta mai mare acestuia, bineinteles pentru credinciosi.

| NOname a răspuns (pentru Ioandelasal):

S-a pus problema "ce caută într-o ţară pretins laică (nu teocratică) Biblia/religia în justiţie, în legislaţia ţării?".
Nu s-a întrebat dacă jurămintele cu tenta religioasă în unele cazuri (printre care nu se numără şi jurământul preşedintelui României, nu înţeleg de ce) pot fi şi evitate. În problema de faţă este irelevant.

| Buresbista123 explică (pentru Ioandelasal):

Esti de ras

| Ioandelasal a răspuns (pentru Buresbista123):

Foarte bine, tu esti de plans. Pe langa ca habar n-ai, nu stii nici macar cen intrebare ai pus, te dai si destept.

NOname
| NOname a răspuns:

Aceeaşi întrebare îmi pun şi eu.

http://www.tpu.ro/......l-vrea-pe/

Absurdul domină şi în justiţie, mai ales în ţări ca România.

NOname
| NOname a răspuns:

De fapt, motivele de bază ale introducerii jurământului cu mâna pe Biblie (sau pe alte cărţi cu "bau-bau-ri", în funcţie de îndoctrinarea fiecăruia) în sălile de judecată cred că sunt destul de practice/pragmatice.

Un om îndoctrinat, mai ales bigot, fanatic, de frica superstiţiilor sale legate de prietenul imaginar, va evita pe cât posibil să mintă sub jurământ, temându-se de pedeapsa "divină", de tot felul de ghinioane trimise de zeul lui (preaiubitor). În general religioşii au o superstiţie specială chiar şi pentru juratul pe Biblie sau vreo altă carte de basme, pe care o preţuiesc mai ceva ca pe familia lor.

Astfel pentru judecător devine mai simplu uneori să extragă din ei adevărul, cel puţin din unii, cel puţin uneori şi cel puţin aparent; deci oarecum are sens - sunt manipulaţi prin frânghia, pe care şi-au legat-o de gât singuri...sau care li s-a legat de alţii, dar pe care nu vor s-o dea jos.

Cam la fel îi manipulează şi liderii politici, aducând în discuţie zeul majorităţii.
Când îi sperii pe aştia cu câteva "Doamne miluieşte-ne!", "Doamne iartă-ne!", "Doar Dumnezeu are dreptul să judece!", "Să nu se supere Dumnezeu"!, "Doamne apără şi fereşte!" (de tine), "Toţi suntem robii lui Dumnezeu", "În faţa lui Dumnezeu suntem toţi egali", "Nu o să le luăm cu noi în Rai" (cu referire la orice bun material sau profesional), "Doamne ajută!", "Dumnezeu vede tot", etc., imediat se transformă în nişte mieluşei delăsători şi acceptă orice, oricât de nedrept, înjositor şi aberant.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Pentru ca suntem inca majoritar crestini, politicienii se tem de faptul ca vor fi infierati daca vor lua o astfel de decizie, nu vezi ca se jura cu mana pe biblie si la depunerea juramantului ministrilor?

E si impotriva drepturilor omului, ce te faci cu un ateu care depune marturie? Si pe langa toate astea mai e si ridicol, de parca o jigodie care a omorat pe cineva o sa-i fie frica de o carte cand e pus sa vorbeasca in boxa despre fapta sa. pfff.

| Buresbista123 explică (pentru AlexanderAdrian):

E si impotriva drepturilor omului, ce te faci cu un ateu care depune marturie?
N am inteles ce vrei sa spui prin aceasta intrebare,tocmai din asta s au si inventat drepturile omului pentru ca toti sa avem libertatea sa alegem ce vrem,dar intr un stat laic,intr o sala de judecata nu au ce cauta religiile, daca u crezi ca a fi ateu inseamna a apartine unei religii te inseli, faptul ca nu crezi in nici o religie insemna ca esti exact cum erai cand erai mic inainte sa ti fi fost bagata pe cap ideea asta tampita de divinitate si religie, adica un om normal, matur din pct de vedere ca nu mai crede in superstitii

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Buresbista123):

A fi ateu inseamna fix sa nu crezi ca exista dumnezeu sau oricare alt tip de zeitate, stiu bine ce inseamna. In rest sunt de acord cu tine. Insa n-ai inteles ce-am vrut sa zic. Voiam sa zic ca la investirea guvernului toti ministrii jura cu mana pe biblie, vrei tu sa-mi spui ca absolut toti ministrii nostri din 90 incoace sunt credinciosi? Nu stiu daca se impune sau nu, sau poti opta pentru un juramant laic, cred insa ca daca cineva ar indrazni sa nu jure cu mana pe biblie la investitura in guvern sau parlament sau la judecata s-ar isca un scandal teribil. Cu alte cuvinte cred ca suntem atat de indoctrinati ca e greu sa scapam de obiceiurile astea pe care credinciosii le impun celorlalti printr-un fel de santaj social indirect. Tu nu vezi ca politicienii care vor sa capete o functie sunt de dimineata pana seara si noaptea cu dumnezeu un gura? cred ca daca printre ei sunt atei le e frica sa recunoasca asta ca n-ar mai fi votati, intelegi? cred ca intelegi bine.