| ReTz a întrebat:

De ce pentru admiterea la academia de politie nu iti trebuie minimum media 8 generala la purtare in perioada liceului, iar pentru jandarmerie iti trebuie? Poate sa imi explice cineva? Acord funda repede, vreau o lamurire va rog.
Intrreb asta pentru ca eu as dori sa incerc sa intru la Jandarmerie, insa am si sub media 8 la purtarea generala in anii de liceu, respectiv 7(eram mai nazdravan pe atunci). Inseamna ca la politie nu o sa fie o problema asta? Astept raspunsuri, multumesc.

Răspuns Câştigător
| MadagasHardwell a răspuns:

Ndeplinirea criteriului de "cel putin media generala 8, 00 la purtare" este o conditie valabila pentru TOATE institutiile de formare profesionala initiala ale Ministerului afacerilor Interne! adica politie, pompieri, armata, jandarmerie, sri etc...

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Indeplinirea criteriului de "cel putin media generala 8, 00 la purtare" este o conditie valabila pentru TOATE institutiile de formare profesionala initiala ale Ministerului afacerilor Interne, inclusiv Facultatea de jandarmi--- vezi in link :http://www.mai.gov.ro/documente/invatamant/Admiterea%202016.pdf

p.s Daca ai avut medii anuale de 7 la purtare, nu poti avea o medie generala de minim 8!

| ReTz explică (pentru alessia5158):

Asta se aplica si in cazul politiei? Pentru ca nu scrie nimic la politie de medie, doar la jandarmerie...asta nu inteleg eu.

| alessia5158 a răspuns (pentru ReTz):

Academia de Politie are, in componenta, 6 facultati: fac. de politie, fac de politie de frontiera, fac. de jandarmi, fac. de pompieri, fac. de arhivistica si fac. de stiinte juridice si administrative. Pentru toate se aplica conditia de medie la purtare ( minim 8 ).

| MadagasHardwell a răspuns (pentru ReTz):

Ndeplinirea criteriului de "cel putin media generala 8, 00 la purtare" este o conditie valabila pentru TOATE institutiile de formare profesionala initiala ale Ministerului afacerilor Interne! adica politie, pompieri, armata, jandarmerie, sri etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, si pentru politie se aplica regula cu minim 8.00 la purtare.

| AleCuRaspuns a răspuns:

Indeplinirea criteriului de "cel putin media generala 8, 00 la purtare" este o conditie valabila pentru TOATE institutiile de formare profesionala initiala ale Ministerului afacerilor Interne, inclusiv Facultatea de jandarmi