| Karol1877 a întrebat:

De ce Stema Romaniei are Coroana de Otel, simbolul monarhiei? In 2016 a fost promulgata legea cu privire la punerea pe capul acvilei a Coroanei de Otel, aceasta ce simbolizeaza cand Romania este republica semi-prezidentiala?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Invata un pic de istorie si ai sa vezi ce a insemnat regalitatea pentru Romania

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Coroana de Otel nu este doar simbolul monarhiei, a fost si este simbolul independentei Romaniei, de dupa Razboiul de independenta din 1877-1878.

| mihai69 a răspuns:

S-or fi gândit că de fapt tipul actual de stat român e ilegal, acesta fiind impus printr-un act nul de drept?