Întrebare recomandată | CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

De la ce varsta e legal sa muncesti? Am auzit ca de la 16 ani, daca ar fi asa as putea lucra ca si chelner? Sau ce meserii imi sugerati? Fara prostii

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani te poti angaa singur. De la 15 ani te poti angaja numai cu acordul parintilor.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

| dannyel86 a răspuns:

16 ani e varsta legala de munca. Prin exceptie, cu acordul parintilor, poti munci si de la 15 ani. Dar trebuie sa fie o munca potrivita varstei si dezvoltarii tale fizice si morale.

| ElSueno a răspuns:

Poate doar ajutor de chelner, că pentru chelner ai nevoie de o școală. Eu unul ți-aș sugera să te angajezi la McDonalds sau KFC sau alt fast food care angajează minori.

| Ionutszu a răspuns:

La 16 ani poti lucra doar sezonier, asa cum ai spus ajutor de chelner la terase sau restaurante ce permit angajarea persoanelor de sezon.

| Skiller1997 a răspuns:

O meserie banoasa si usoara este meseria de arbitru la AJF-ul judetului tau.

| Denisya a răspuns:

Eu am lucrat la 16ani in fabrica pe timp de vara.te primeste dar nu te lasa sa lucrezi 8ore.numai6oredar nu am rezistat mult atuncilaughing. dupa1luna am renuntat.

| Harlab_Liana_1998 a răspuns:

Varsta minima 16 dar nu toata lumea accepta oameni sub 18. Poti lucra la un petshop, chelner, vanzator in mall, bucatar la Salad Box, etc

| imibatpisica a răspuns:

Depinde de rasa si etnie

| Ramses_Back_1999 a răspuns:

Salut!
La 16 ani....ai putea sa te faci dealer de droguri...
Si.....castigi foarte bine!

| DollElsdark a răspuns:

De la 16 cu semnatura parintilor. Te poti duce ca sezonier undeva sa lucrezi da se poate ca si chelner, dar mie cand am vrut sa ma duc mi-a cerut pregatire.

| Ionica_Ionica_1999 a răspuns:

Da, la 16 pentru-ca si eu am o amica care nu de mult este ajutor de chelner, dar si cu acordul parintilor si cred ca doar asta ai putea face!

| CostelMD a răspuns:

Da, de la 16 ani cu acordu parintilor.

| SeaDragonLeviathan a răspuns:

La MCdonalds

| stefan1345 a răspuns:

Salut!
Stiu ce vrei sa spui si eu am un frate mai mare care a inceput sa lucre de pe a noua si el lucra doar vara ca in timpul scolii sa poata invata si ca chelner a lucrat dar cel mai bine e sa incerci si la o spalatorie auto sau chelner depinde ce-ti place!
Sault si mult succes!