| Fjordneddey a întrebat:

Din punct de vedere juridic, este legal sa le cer unor politisti, care nu sunt in misiune, sa ma duca acasa cu autospeciala de politie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti sa le ceri dar o sa-ti rada in nas, masinile de politie nu sunt taximetre.
Nu este ilegal sa ceri, ilegal este sa te duca.

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cred că faci o confuzie între poliție și serviciile de taximetrie.

De ce te-ar duce niște polițiști cu autospeciala acasă?

| Fjordneddey explică (pentru johnnny123):

Nu fac confuzie intre politie si taximetrie. Eu stau intr-o comuna departe de oras si uneori daca "pierd" autobuzul mai trebuie sa astept 2-3 ore pana trece alt autobuz din nou... Si ma gandeam ca daca vad niste politisti prin oras "care n-au ce face" sa le explic situatia de mai sus si sa-i rog frumos daca pot face o fapta buna si sa ma duca acasa.
Dar acum am inteles, din punct de vedere juridic nu este legal acest lucru. big grin

| johnnny123 a răspuns (pentru Fjordneddey):

"Nu fac confuzie intre politie si taximetrie"

Din moment ce pui întrebarea asta, am dubii. După cum ți-am explicat, polițiștii nu oferă servicii de taximetrie. Nu numai că nu este datoria lor, dar este și ilegal să folosească resursele instituției (timp, echipament, combustibil) pentru a duce acasă oameni care "au pierdut autobuzul".

Singurul loc unde te pot duce polițiștii este la secție, dacă comiți infracțiuni.

"Ma gandeam ca daca vad niste politisti prin oras "care n-au ce face" sa le explic situatia"

Cine ești tu să decizi că polițiștii ăia "n-au ce face"? Cunoști tot programul și toate misiunile tuturor polițiștilor? Faptul că niște polițiști staționează undeva nu înseamnă că "n-au ce face".

Dacă prin absurd te-ar duce acasă și în timpul ăla s-ar comite o infracțiune în locul pe care trebuiau să-l supravegheze, răspunzi tu pentru asta?

| suntserios a răspuns (pentru Fjordneddey):

Da se are că tu chiar confunzi mașină de poliție cu taxiul

| ReddY25 a răspuns:

În nici un caz

| anonim3247 a răspuns:

S-ar uita unul la tine și nu ar spune nimic și ar pleca mai departe.