| CrySsa_4535 a întrebat:

Dragi colegi,

Propunerea prefectului capitalei de reintroducere a eutanasiei cainilor comunitari, de amendare a celor care hranesc cainii comunitari a inflamat intreaga tara in doar cateva ore.

Vineri, 30 aprilie, ora 11:00 la Prefectura Bucuresti!

(B-dul Regina Elisabeta, nr.47, sector 5 – Parc Cismigiu )

M I T I N G impotriva propunerii reintroducerii eutanasiei si de sustinere a PL 912 de gestionare a animalelor comunitare prin sterilizare

Este foarte importanta mobilizarea noastra MASIVA.

Va multumesc.

Carmen Arsene

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

O decizie foarte bună.
Eu aş lupta doar pentru angajarea şi mai multor hingheri şi a reducerii termenilor de eutanasiere, preferabil să-i eutanasieze de îndată ce ajung cu ei în adăposturi.
Dacă nu vreţi să fie prăjiţi, voi ăştia care puneţi javrele mai presus de oameni, cotizaţi din greu şi strângeţi 200 de mii de euro lunar cât costă întreţinerea javrelor care ne mutilează cetăţenii. Nu se strâng? Tranşăm un rând de câini.
Ah... vrei să-l iei acasă? Ok, îl iei acasă şi-l marcăm. Dacă-l găsim pe stradă, îl omorâm iar tu plăteşti pentru întreţinerea altor 1000 de câini!
Că asta e chestia, sunt unii care iau câini de pui acasă şi apoi îi aruncă în stradă când nu mai sunt pufoşi şi adorabili. Pe sistemul "Vreau să am câine dar nu vreau să am dâre de câcaţi prin casă, să cheltui sute de lei lunar pentru hrana lui sau să bălească pe mine când sunt nervos".
E simplu: Dintre orice câine şi un om, aleg omul, chiar dacă acela e un om indezirabil!
Salut.

| Hombre a răspuns:

Mi se falfaie de caini tai, sunt o gramada de oameni fara adapost si de acestia nu sarisi arsa la cur sa ajuti vreunul, un miting pentru construirea de adaposturi de noapte pentru semeni nostri nu se face, ma inviti la miting sa salvez organele sexuale la caini, la dracu cu caini vostri, deja sunt un pachet de draci.

| NickiMinaj a răspuns:

Oare exista oameni mai cretini decat dog loverii? Frate, iesiti si voi din casa si veti vedea nu zeci, sute de caini vagabonzi, periculosi, nevaccinati. Eu una am teroare de asa ceva, ocolesc zilnic anumite cartiere din cauza asta, vom ajunge sa nu mai putem merge pe strada fiindca au citit unii ca da bine la gagici sa fii tolerant. Pe cuvantul meu ca as fi infinit mai linistita daca s-ar termina dracului problema asta a cainilor... sincer, astia cu mittingul vostru de rahat, meritati sa patiti nasoale rau, tot din partea 'animalutelor'.

| SteauaNordului a răspuns:

Sa fie sa te vad mancata de cainii tai vagabonzi.
ce, crezi ca daca sunt veterinar nu iubesc animalele? le iubesc atata timp cat nu imi fac harcea parcea piciorul, nu imi ataca copilul si ma lasa linistita sa traiesc. nu te-ai plictisit sa te plimbi prin parc si sa calci in cacati de caine? ce rost au cainii pe strazi? se chinuie degeaba. vrei caini? tine-i maica pe toti daca e mai important sa ai o javra violenta si agresiva decat sa ajuti un om la nevoie. Ai idee cati oameni vin cu cainii in brate la cabinete ca nu mai au puterea sa ii creasca si vor sa ii tinem noi pana le gasim stapan? in medie ...cam 15 pe zi. daca ar ajunge 15 caini pe zi in strada, cred ca nu am mai avea loc nici sa trecem strada.
ca sa ce? ca sunt ei frumosi?
doamna carmen, pune mana si creste-ti toti cainii si lasa-ne pe noi sa ne crestem copii linistiti.
unui sarman nu ai intinde o paine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog foarte mult sa va mobilizati si sa luptati pentru ce decizie doriti, dar pe urma cu sau fara fonduri, ocupati-va intr-un termen de URGENTA de toata aceasta cainime, din orase...
Ce asteptati? Cu sau fara bani, strangeti-i undeva sau duceti-i la voi acasa cei interesati.
Este clar? La ce folositi voi, in afara de proteste, pentru a cere drepturi? Sterilizati-i si pe urma mai cereti alte drepturi.
Voi, VOI, cand iesiti pe strada, pe trotuare, aceeasi caini va incercuiesc, chiar nu va jeneaza faptul ca va decalrati interesati sa faceti CEVA, dar NU faceti NIMIC.
De ce nu-i sterilizati? Cu bani sau fara bani?!
Organizati-va si convingeti sponsori sa va finanteze, veterinari sa va ajute fara sa ia bani de manopera.
Mai dar in TREI ZILE rezolvati problema, ati avut 20 de ani la dispozitie, ce ati facut? De ce nu v-ati organizat?
Carmen!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa luptam pentru ce naiba? Sa vedem si copii rupti de ciini? Ce naibii nu ginditi? Inteleg ca sintem slabi, avem sentimente dar, in cazul de fata, ar fi timpenie total generala sa nu luam atitudine.Intr-o iarna am scos un copil care s-a dus cu galeata la container.Erau 20 de ciini pe putin.In disperare de cauza am scos un gard de fier si am inceput sa dau, am si omorit citiva dar am fost si ciopirtit pe ici pe colo de muscaturi. Daca esti atit de pornita cu dragostea pentru ei de ce nu incerci sa-i aduni pe toti sa ai grija lor? Imi turuiti verzi si uscate despre dragostea voastra pentru animale dar nu ginditi un pic ca dragostea asta implica responsabilitate. Unde este?