| cipri1999 a întrebat:

E adevarat ca daca castigi un bilet la pariuri iti ia statul 20% din banii castigati(Impozit)? Explicati va rog frumos

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice venit este impozabil daca il declari, insa veniturile din jocurile de noroc se impoziteaza mai mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De ce are dreptul statul sa i-a din banii aia?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca punem problema asa, de ce are dreptul sa iti ia impozit pe salariu?

castigurile din jocurile de noroc sunt tot venituri si trebuiesc taxate. la fel cum trebuie impozitate veniturile din imobile inchiriate spre exemplu

| OnuOnulică a răspuns:

Numai daca ai castigat o suma de bani mare...dar daca e o suma mica gen 500-800 de lei nu iti i-a nimic din ei.

| cristimihailov a răspuns:

Orice venit pe care il obtii este impozitat.

| Sk8terBoy a răspuns:

Da, iti ia 25% din ceea ce depaseste 600 de lei! Cu alte cuvinte, daca tu ai castigat 700 de lei, statul iti va impozita 25% din 100 de lei (700 castigat - 600 limita maxima = 100 lei impozabili). Deci, castigul tau va fi de 600 + (25% din 100) = 675 de lei. Daca vrei un site bun cu pronosticuri, iti recomand http://www.pronosticsportiv.info

| JackSparrow a răspuns:

Daca este o suma mare iti i-a impozit

| cipri1999 explică (pentru JackSparrow):

Si cat iti ia daca de exemplu castigi suma cea mai mare?