| tonyc7 a întrebat:

Este functia de deputat (sau parlamentar) una de vis, una pe care odata ce ai dobandit-o sa simti ca ai atins realizarea suprema in viata? Sau sa ai acel sentiment ca, odata ajuns deputat, te-ai emancipat puternic in fata tuturor cunoscutilor tai si acestia te privesc acum de jos, dintr-o ipostaza umila in raport cu functia ta de deputat?
Pun aceasta intrebare deoarece incerc sa-mi dau seama cum se vede fiecare deputat din Parlamentul Romaniei pe el insusi. Deci voi ce credeti?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sa fii deputat e pielea...
Sa fii un mic baron local intru un judet sarac e smecheria

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Raspunde la intrebare daca stii, daca nu nu devia subiectul.

| universe3 a răspuns:

Da,e o realizare mare,dar trebuie sa ai grija cu asa ceva.
Functia asta iti ofera multe,un salariu mare,popularitate,influenta si poate chiar vei ajunge semi cunoscut in istorie,dar asta din urma depinde de ce vei face.
Problema e alta,gandeste te ca cineva care este intr-un partid va avea de suferit mult daca candva Romania va intra intr-o dictatura sau daca regiunea din care esti nu va mai apartinte tarii.
Poate suna foarte putin probabil,dar au fost foarte multe cazuri cand membrii de partide au fost chinuiti si omorati public, MEMBRII,nu parlamentarii,cazuri care inca sunt prezente.
Totusi,sa stii ca in afara de asta nu e cine stie ce munca,dar ai anumite riscuri,dupa cum am spus.
Depinde de persoana,unii sufera de grandomanie excesiva din functii modeste si altii nu se pierd nici macar daca ar ajunge presedinti, totul depinde de personaitatea unui individ, dar sa stii ca majoritatea vor avea excese, pana si profesorii, eu am cunoscut unii de credeau ca e onoare de interes national sa te lasa sa le strangi mana.
Totul depinde de tine.

| tonyc7 explică (pentru universe3):

Vorbim de ce e in prezent, nu de ce sse intampla in timpurile nenorocite ale istoriei. Concret, ce ai de castigat ca deputat, in afara de popularitate si salariu mare?