| EftimieCatalinAdrian a întrebat:

Este legal portul unui briceag cu lama de zece cm?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal fapta poate fi infractiune, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fiindca-i considerat arma alba si este ilegal.

| Violleta2022 a răspuns:

Un briceag are lama de 2cm, max 3cm!

Acea cu lama de 10 cm este sis/ cutit, lama ucigatoare si este total ilegal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic arma alba inseamna lama peste 15 cm

| relian a răspuns:

NU. Nu ai voie sa porti la tine, absolut nici un fel de cutit, briceag, lama, cuter, absolut nimic.
Lege romaneasca laughing sa nu cumva sai ataci pe tilharii care guverneaza tara, ori pe cei care ii apara de populatie

| ReddY25 a răspuns:

Orice fel de arme albe sunt ilegale iar purtarea acestora se pedepsește conform legii

| Anonim027 a răspuns:

Nu ai voie, se consideră arma alba, acum nu te cauta nimeni dar in caz de ceva Doamne fereste sa pici de vina si sa te perchiziționeze