| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!

Am si eu o intrebare
Un bun prieten de al meu,a fost oprit de politie alaltaseara,acesta neavand permis de conducere,a fost dus la sectie,unde politia a deschis dosar penal
Acesta face ore de condus in perioada asta
Intrebarea este,daca ia permisul pana îi dă sentința, ce se intâmplă?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca permisul ii va fi anulat, indiferent ce pedeapsa primeste si nu va mai putea sustine examinarea decat dupa i perioada de 6 luni de la executarea pedepsei (daca este cu executare) sau 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare (daca pedeapsa este cu suspendarea executarii).

| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu daca va mai fi acceptat la examenul pentru permis.

| Simpatic a răspuns:

Asta se intampla cand te grabesti si te urci la volan fara sa detii permis de conducere

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, prietenul tau ete pasibil de psucarie, fiindca a condus ILEGAL un autovehicul, fara permis de conducere.
Aceeasi pedeapsa va primi si propietarul masinii, care i-a incredintat masina.

Este imposibil sa mai ia permis acum, dupa ce a facut aceasta ilegalitate. Acum asteapta sentinta si condamanrae la puscarie, oricum dreptul de a sofa sau conduce vreun autoturism este suspendat pe cel putin 1 an de zile.

Pacat, un tanar care-si incepe viata cu dosar penal ca un infractor.

Legea este aici:
"Art. 335
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

suntserios
| suntserios a răspuns:

S ar putea să îl anuleze judecătorul.

| dullcat a răspuns:

Nu conteaza, in momentul in care a fost prins nu avea carnet.Totusi, una e sa mergi cu cineva care are carnet si sa zici ca te invata persoana cutare, prin locuri mai retrase fata de oras, alta e sa mergi de unul singur.Cum s-a intamplat de fapt?

| Dismally a răspuns:

Nu conteaza daca ia sau nu permisul intre timp, se intampla acelasi lucru: inchisoare intre 1 si 5 ani.

| ioana748 a răspuns:

Stiu pe cineva intr o situație asemănătoare. Un vecin. Acesta a luat permisul dupa un eveniment asemanator cu cel descris de tine si conduce bine mersi. Insa nu stiu ce a mai facut cu procesul, dar acum este in Germania si a venit cu masina de curand cand a murit mama lui si era liber la condus ca pasarea cerului.
De la caz la caz, cum o fi norocul.
Bafta si sa fiti responsabili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca acel"prieten" esti chiar tu, tu ai fost prins la volan fara permis, asa nebun esti? Poate nu il vei mai lua niciodata si asta ar fi foarte bine.

| Madalin2004 explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu sunt eu
Eu am fc azi pe 11 mai un an de permis!

| LisaJulie a răspuns:

Cum mai sa te urci fără permis la volan? Voi aveți impresia ca e o joaca? Câți ani avea prietenul tău?