| Lovely09 a întrebat:

Eu fac 18 ani in octombrie si buletinul mi-l fac cu o luna-doua înainte. Pot pleca din țară atunci sau trebuie sa aștept pana fac 18, adică pe 9.10?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timpul cat esti minor nu poti pleca fara acordul parintilor, conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceasta numai dacă persoana însoţitoare prezintă o declaraţie a ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013, a părintelui supravieţuitor sau a reprezentantului său legal, care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia, precum şi datele de identitate a însoţitorului respectiv."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca si inainte de a face 18 ani dar numai cu declaratia notariala a ambilor parinti si cu insotitor major, bineinteles daca nu pleci cu ambii parinti. Daca pleci numai cu un parinte ai nevoie de declaratia notariala a celuilalt parinte.

| Lovely09 explică (pentru Ioandelasal):

Da ei nu-mi dau procura. Si ma gândeam ca pot pleca înainte daca imi fac buletinul

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lovely09):

Pe timpul cat esti minor nu poti pleca fara acordul parintilor, conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceasta numai dacă persoana însoţitoare prezintă o declaraţie a ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013, a părintelui supravieţuitor sau a reprezentantului său legal, care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia, precum şi datele de identitate a însoţitorului respectiv."