| AnutzaBăă a întrebat:

Eu împlinesc 14 ani pe data de 10 octombrie. Îmi pot face buletinul cu câteva zile înainte de împlinirea vârstei sau trebuie după împlinirea vârstei?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani trebuie să depui actele necesare pentru obținerea cărții de identitate, nu buletin care nu mai este de mult de actualitate!
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005 prima carte de identitate (nu buletin) se face dupa implinirea varstei de 14 ani. Actele trebuie depuse in maximum 15 zile de la implinirea varstei.

| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie sa inplinesti 14 si pormo.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poti merge linistita sa-ti depui actele. Oricum pana ridici cartea de identitate faci 14 ani.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna, nu se poate, trebuie sa implinesti varsta de 14 ani pentru a ti se putea elibera actul de identitate.

| Maria_Anna_1995_5wQ3 a răspuns:

Da poti sa te duci sa il faci si dupa ce implinesti 14 ani te poti duce sa il ei