| oprescudorin11 a întrebat:

Exista vreo institutie abilitata sa contabilizeze titlurile academice, in invatamantul superior?
Sa mai contabilizeze inflatia de academii si institute de invatamant superior?
Am vazut o gramada de analfabeti infiltrati sau mai rau care au infiintat asemenea institutii!
Se doreste cumva bagatelizarea lor?
Pe vremuri era unul 'Platon' :si-a facut Lyceum. Nu a cerut nici o aprobare. Si-a ales membrii, programa de invatamant! Mai e posibil azi ca cineva sa procedeze similar? Cui foloseste?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista ARACIS si Comisia de Etica a fiecarei institutii de invatamant superioa, precum si la minister.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

OK. Dar 'baietii destepti ' au infiintat para-invatamant superior, para-academii, aprobate, nu stiu cum de legislatia acestui stat pe care-l considerati -de drept!
Aici ce mai spuneti? Vreti sa va dau exemple? Cate Academii au aparut?(un fel de Cluburi 'selecte' de analfabeti si excroci?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Stiu foarte bine, nu este nevoie de exemple. Este vina organismului de acreditare, au fost prea blanzi.

| Anonimuserr a răspuns (pentru oprescudorin11):

Aşa cum am spus mai sus exista Comisia de aEtică dar trebuei să existe un motiv foarte bine întemeiat iar aceştia vor decide dacă vor retrage titlul de doctor. Chestii din astea sunt rare.
Ministerul Educaţiei face şi el ce poate. Nu ştiu la ce te referi când spui,, para învăţământ superior şi para academii ".

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Sunt o gramada! Dar e una infiintata de fostul ministru de interne.Aia se pare ca vrea sa fie mai mult: stat in stat.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Blanzi? Eu cred ca e coruptie crasa.Printre altele discrediteaza putinii merituosi si institutiile serioase.

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Comisia de etica nu e constituita de analfabeti sau tributari PUTERII?

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Teoretic sau si aplicabil? Cine poate depune reclamatia? Nu tot dintre ei?

| oprescudorin11 explică:

Daca cineva isi face o academie ' precum Aristotel si o si finanteaza, e TREABA LUI!
Pot face si eu! Si voi! Dar a face o Academie pe banii Statului, este altceva! Cu pensii si titluri pe viata si si plin de numai analfabeti (mai mult sau mai putin partial).

| Anonimuserr a răspuns:

Nu dar dacă te referi la retragere de titluri cred că Universitatea respectivă unde s-a obţinut titlul de doctor poate să-l retragă dar trebuie să fie un motiv foarte întemeiat. Se va face o comisie care va stabili traseul de urmat şi va analiza care sunt motivele reale pentru ca acea teză de doctorat sa fie retrasă. La fel şi Comisia de etică Gen cazul lui Ponta.
Bine sunt cazuri foarte rare. Din moment ce ajungi să îţi elaborezi teza de doctorat asta înseamnă că nu este plagiată şi s-a muncit enorm în cei 3 ani. Evident, pot apărea şi speculaţii după aceea cum că ar fi plagiată etc. Dar astea în generla la demnitari care apar in vizorul publicului.
Sau practic la ce te referi când spui titluri?
Analfabeţi impropriu spus, poate semianalfabeţi.
Eu nu am auzit sincer de analfabeţi sau semnianalfabeţi care au acest titlu de doctor sincer.
Oricum România chiar dacă face parte din UE este o ţară în care analafabetismul este foarte mare, poate cel mai mare şi asta se datorează în special a comunismului care a durat 40 de ani dar şi a regimului de după acesta.
Acum 2000 de ani era Socrate, Platon, Aristotel ş.a.m.d. Într-adevăr pentru acele timpuri erau mega deştepţi dar printre atâţia proşti normal că eşti deştept. Bine, în cazul lor ei erau super deştepţi şi alţi folosofi ai Greciei antice.

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Nu e asa! Cineva trebuie sa reclame! Cine va reclama, cand cercul de coruptie este inchis?!?!
Daca nu stii, iti dau si exemple de academicieni (semianalfabeti-nu stiu sa spuna 2 vorbe cap la cap), si analfabeti, tot academicieni! care cand se semneaza fac broboane de sudoare pe frunte! (sa nu zic in creier!). Vrei exemple fizice?
Vezi ca apare o lege stalinista in care ma amendeaza daca fac acuze! Si duc lipsa de 'lichiditati!".

| Anonimuserr a răspuns (pentru oprescudorin11):

Uite aici un articol recent http://www.digi24.ro/......octorat+da

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Da dragule! Cand un om se imbolnaveste de cancer generalizat, unde mai tintesti tratamentul.
"Baietii destepti' si-au infiintat propria 'academie' PE BANII STATULUI, si nu putini!
Mai retrage cineva ceva! ESTI COPIL?