| dolceromania a întrebat:

Fratilor vreau sa stiu si eu daca este o cale de a depune la politie o plangere anonima.Multumesc.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu se uita nici un politist la plangerile anonime. Ajung direct la gunoi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O plangere anonima este daca o pui in cutia lor postala (daca au la usa sediului politiei) sau o trimiti prin posta cu nume si adresa schimbata dar nu va fi luata in considerare. Daca o trimiti prin e-mail sau SMS nu mai este anonima. Am vazut pe cineva care a scris aiureli. Trimisa prin e-mail se afla IP-ul PC-ului si se afla cine a trimis-o.

| darrio2007 a răspuns:

Nu va fi luata in considerare ca anonima.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum!
Nici o Plângere/Sesizare "anonimă" NU este luată în considerare - deci, nici NU este soluţionată/verificată!

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plangerile anonime nu sunt luate in considerare si sunt clasate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt exagerez pentru ca acum cativa ani am facut o reclamatie in mod anonim in format electronic. Dar sesizarea tinea tot de politie pentru ca eu am reclamat un agent care se credea buricul pamantului. Cu ceea ce am scris eu au trimis reclamatia la sectia in cauza pentru invenstigatii. Daca nu verificau nu imi dadeau raspuns tot pe email cu nume, prenume, cnp, adresa... Depinde de politie daca ia in considerare sau nu.

| Elianna a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai dat adresa de email...nu prea este anonima!
Un politist IT-ist te gaseste si dupa IP.Ale cui erau :nume, prenume, cnp, adresa? Ale tale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elianna):

Da, erau scrise toate datele mele personale. Nume, prenume, CNP, adresa din buletin... Si reclamatia chiar a fost la sectia de politie de unde era agentul pe care l-am reclamat. Mai tarziu aveam sa ajung din nou la ei cu o problema mult mai serioasa si mi-a spus ca "de tine am mai auzit. problema cu colegu ". Nu s-au uitat urat la mine si nu m-au intrebat DE CE. Oricum pe la mine prin Brasov nu prea lasa sa ia aripi si orice problema sesizata se pune in miscare rapid. A doua oara cand am ajuns la ei a fost dupa ce am depus o reclamatie tot in format electronic. Bine, dar nu in mod anonim. Era vorba despre amenintari cu moartea si mai rau era ca individul venise si pana la poartea mea. aveam dovezi tot ce trebuie si in 7 zile sesizarea mea a fost la comandatul cel mare de la IPJ, apoi trimisa la procuratura unde s-a incadrat la penal si intre timp s-a deschis dosar penal pentru amenintari, apoi trimis la sectia de unde apartineam si intr-o saptamana de cand am scris aveam sa ajung la sectie sa fac intelegerea amiabila cu individul. pe aici se misca foarte repede.