| DanYyy_8015 a întrebat:

Funda. Buna, am primit o amenda tursib de 250 lei deoarece nu am avut bilet, si am incercat sa fug. Stie cineva ce o sa se intample dac anul platesc amenda? Sau ce pot face ca sa nu mai trebuiasca platita?!?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă nu au apucat să-ţi ia datele (adică nu le-ai zis cum te cheamă şi unde stai şi nu le-ai dat buletinul) nu trebuie să mai faci nimic. Oricum nu vei păţi absolut nimic.
Dacă au apucat să-ţi ia datele, o să-ţi vină pe impozit şi oricum o plăteşti într-o formă sau alta.

Pe viitor, ţine şi tu un bilet la şestache şi compostează-l când urcă ăia cu controlul. Sau... fă-ţi abonament.

Salut.

4 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Dacă ți-au luat datele din buletin, o să te trezești cu o poză la ușă cu o pereche de cătușe.

| Minnie a răspuns:

Eu stiu ca orice amenda neplatita apare in factura pentru impozitul casei unde ai adresa.

| BiuL a răspuns:

Cati ani ai? In principiu amenda iti vine sa o platesti cand trebuie sa platesti si impozitul, altceva nu ai ce sa patesti. Ti-au luat datele? Daca nu te-ai scos.
Poti contesta amenda, daca nu ma insel la tribunal, in termen de 30 de zile. Poate scapi cu un advertisment.

| Ghenade_Anca_1990 a răspuns:

Pana la urma cum s-a terminat povestea? Am luat si eu amanda azi laughing de asta te intreb.