| Anonimaaaa9818 a întrebat:

Am fost reprezentant avon o perioadă de timp. Ultima comanda nu am platit-o iar acum tot primesc mesaje de la ei cum ca daca nu plătesc demarează proceduri de executare silită si alte chestii. Ce ar putea sa imi faca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus in ce consta executarea silita. In primul rand poprire pe salariu (daca esti salariata) si daca nu esti salariata poprire pe conturi din banci (daca ai conturi) sau pe alte venituri.
In al doilea rand, daca nu ai venituri banesti de nici un fel, sechestrarea unor bunuri mobile: televizor, calculator, telefon, etc, cu exceptia celor necesare profesiei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa-ti faca exact ce au spus: sa te execute silit pentru suma pe care le-o datorezi, prin intermediul unui executor judecatoresc, respectiv sa-ti faca poprire pe salariu, conturi din banci ori sa-ti sechestreze si vanda bunuri mobile.
In plus de suma datorata vei mai plati si penalitati, de intarziere sau neplata, posibil si dobanzi, de asemenea si cheltuielile de executare silita, toate aceste sume putand mari cu mult datoria actuala.

| Anonimaaaa9818 explică (pentru Ioandelasal):

In ce consta această executare?
Mentionez ca suma nu este una foarte mare.
Iar eu bunuri pe numele meu nu am ce ar putea sa imi ia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimaaaa9818):

Ti-am spus in ce consta executarea silita. In primul rand poprire pe salariu (daca esti salariata) si daca nu esti salariata poprire pe conturi din banci (daca ai conturi) sau pe alte venituri.
In al doilea rand, daca nu ai venituri banesti de nici un fel, sechestrarea unor bunuri mobile: televizor, calculator, telefon, etc, cu exceptia celor necesare profesiei.