| Mariushgv a întrebat:

Hei, daca sunt jandarm pot sa imi dau demisia si sa urmez scoala de agenti de politie?

Răspuns Câştigător
| Nookoo a răspuns:

Din cate stiu de la cumnatul meu care este jandarm, nu trebuie sa urmezi scoala de politie daca ai absolvit scoala de jandarmi, se face transfer insa e destul de complicat, trebuie sa ai pe "cineva" care sa te ajute.In urma transferului in politie vei avea si un salariu mai mare, bafta!

4 răspunsuri:
| Amely21 a răspuns:

Mergi la cea mai apropiata unitate de jandarmi si cere la poarta sa vorbesti cu cineva de la resurse umane.
Transferul nu prea se aproba din lipsa de personal sau alte motive, dar poti sa iti dai examenele la institutiile acelea si daca treci iti dai demisia de aici. In mod normal nu necesita experienta.
Daca iei admiterea la jandarmi si faci scoala 2 ani, in cazul in care iti dai demisia trebuie sa platesti scolarizarea, cam 4000 de euro
Salariul de inceput ar fi cam 2000 de lei + 400 de lei pentru chirie daca este cazul
De incadrari nu stiu nimic, se spune ca ar fi nevoie doar
Transferul dintr.un judet in altul nu e mare filosofie daca sunt locuri disponibile
Un jandarm care face patrula cu un politist e cam tot acelasi care merge si la meciuri doar ca are alta uniforma.
Mai multe nu stiu sa iti spun. Ti.am scris ce stiu, nu e regula.
Ca sa fii sigur, du-te la o unitate de jandarmi si vorbeste cu cineva de la resurse umane ca să fii sigur. Succes!
Te salut

| Mariushgv explică (pentru Amely21):

Deci poti sa iti dai demisia si sa faci scoala de agenti

| Amely21 a răspuns (pentru Mariushgv):

Da
Funda?winking

| Amely21 a răspuns:

Cu siguranță, poti sa incerci." Încercarea moarte n-are". Si poti sa te mai interesezi pe la secții. happy