| Niculae_Raluca_1998 a întrebat:

Hei, TPU! Astăzi au intrat 2 controlori în autobuz şi mie îmi expirase cardul de pe 22, astăzi fiind în 26 şi nu ştiam asta. În schimb, aveam şi călătorii pe card, în caz că uit să îmi fac abonament, dar nu ştiam că nu s-a dus luna de când mi-am făcut abonamentul. Abonamentul este pe numele meu, îmi scrie numele pe el şi primele cifre din CNP. M-a înştiinţat unul dintre controlori că am primit amendă acasă pentru că nu aveam 50 lei la mine. Chestia este că nu m-a pus să semnez nimic sau ceva. Îmi pot da amendă aşa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca pot si, daca te amendeaza, vei primi acasa p.v. de contraventie.

| mihai69 a răspuns:

Dacă au deja datele tale... normal că pot!
Acum, nu știu cum o mai fi legea, dar nu cred că la un „flagrant" mai ai ceva de semnat...

| Bella116 a răspuns:

Nu trebuie sa semnezi nimic, odata ce au datele tale iti dau si amenda, stiu ca mi s-a intamplat si mie dar nici pana acum nu am platit nimic... stiu ca se baga la impozit.