| simpformalfoy a întrebat:

Sunt minora, eleva, si ieri am platit amenta de la contolori pentru ca nu aveam la mine cardul de calatorie gratuit. La inceput le-am zis celor doi controlori ca nu am bani ca sa ma lase in pace. M-au speriat, zicandu-mi ca o sa vina amenda mai mare acasa (500 de lei). Pana la urma le-am dat banii pentru ca imi era frica. Le-am zis ca am abonamentul de metrou la mine pe care scrie ca e gratis pentru elevi, dar nu au vrut sa il vada. Le-am zis ca le pot da poza cu buletinul si carnetul, si mi-au zis sa nu le dau ca nu au nevoie. Dupa ce am platit, nu mi-au dat decat cardul cu suprataxa, si nu m-a pus sa semnez nimic, iar pe cardul ala scrie ca nu aveam actele la mine cand eu le-am zis ca i le arat. Pot face cumva sa imi recuperez banii?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce sa iti recuperezi banii?
daca nu ai putu prezenta la control cardul... aia e.

| simpformalfoy explică (pentru suntserios):

Pentru ca amenda a fost data ilegal si banii aia erau munciti de mine, primiti din bursa

| suntserios a răspuns (pentru simpformalfoy):

De ce a fost ilegala? Este vreo lege care zice ca nu trebuia sa arati cardul?

| simpformalfoy explică (pentru suntserios):

Cred ca nu ai citit faptul ca sunt minora si eleva si eu le-am zis sa le arat carnetul si au insistat sa nu i-l arat. Nu au voie sa dea amenda unui elev, abonamentele sunt gratis, plus ca nu m-a pus sa semnez un proces verbal ceea ce trebuiau sa faca. Au facut asta ca sa nu imi pot lua banii inapoi. Prietena mea care era cu mine le-a aratat buletinul si pe cardul de suprataxa i-au scris ca nu a prezentat actele, desi ea le-a prezentat. Sunt niste oameni jegosi care cauta sa fraiereasca copii pentru putini bani.

| suntserios a răspuns (pentru simpformalfoy):

Citat din regulamentul STB.

"Cu excepția copiilor în vârstă de până la 7 ani, celelalte categorii de persoane enumerate la
punctul anterior pot efectua călătorii numai în baza cardului electronic, pe care il pot procura de
la punctele de vanzare ale STB. Alaturi de ceilalti calatori, beneficiarii de gratuități au obligația de
a valida cardul electronic personal. Altfel, nevalidarea cardului constituie contraventie și se
sanctioneaza potrivit prezentului Regulament."

Deci ai validat cardul sau nu?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta este, banii s-au dus.

| Andreeush a răspuns:

Câți bani ar trebui să recuperezi?

| simpformalfoy explică (pentru Andreeush):

100 pentru ca eram cu o prietena in aceeasi situatie. nu e o suma foart mare, dar tot conteaza

| ArthurWarner a răspuns:

Bună! Da ai putea sa le faci reclamatie dacă ții minte pe ce tramvai/masina s-a întâmplat, ziua și ora. Dar eu nu asi încerca. Te-au văzut mai mica și de aia s-au luat de tine oricum nu este amenda deci stai linistita. Și iti dau un sfat data viitoare dacă mai patesti asa ceva sa te dai jos pentru ca dacă te dai jos ei nu au voie sa iti faca absolut nimic. Iar dacă încearcă sa iti zica ceva ca cheamă politia o fac doar sa te intimideze nu au voie sa facă asa ceva.