Întrebare recomandată | DenIsa_Deny_1996 a întrebat:

Heii TPU am o problema. daca parintii mei sunt divortati si eu vreau vara asta sa ma duc la matusa mea in Austria. si eu stau cu mama iar tata e pecat in Spania imi trebuie procura de la ambii parinti sau doar de la cel cu care stau?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de data ramanerii definitive a hotararii de divort, respectiv de ce scrie in hotararea de divort.
Inainte de 1.10. 2011 (data intrarii in vigoare a noului cod civil), conform Codului familiei in vigoare, minorul era incredintat numai unui parinte si numai acesta trebuia sa dea declaratia (nu procura) pentru plecarea in strainatate.
Dupa data intrarii in vigoare a noului Cod civil se stabileste doar domiciliul minorului la un parinte, astfel ca amandoi parintii au aceleasi drepturi si obligatii si atunci este nevoie de declaratii de la ambii parinti.

| BiuL a răspuns:

Daca esti minora iti trebuie procura de la ambii parinti.

| greyhound a răspuns:

Presupun ca daca mama ta are tutela, ar fi nevoie doar de semnatura ei pe procura

| snzpaul a răspuns:

Trebuie procuratura de la un tutore.

| NeymarJr11 a răspuns:

Da normal, daca ai 18 ani iti trebuie bulentin atat, ca Austria nu cere pasaport, si daca nu ai 18 ani trebuie procura de la tata si de la mama big grin, poate tata tau sa ti-o trimita prin fax, dar nu stiu daca mere laughing de la departare :d, nu stiu, sa vina in tara el.

| EMike a răspuns:

Iti trebuie de la ambii. Tatal tau poate face de acolo o cerere si sa o trimita in tara. A trebuit sa plec si eu o data in Anglia. Acesta e si motivul pentru care ti-am raspuns.

| purplestar9494 a răspuns:

Iti trebuie procura de la ambii parinti. Tatal tau poate face una in Spania si ti-o poate trimite in Romania.

| OXxana a răspuns:

Pai nu iti trebuie decat de la tutorele tau legal daca ei sunt divortati iar tu ai ramas cu mama ta inseamna ca ea este tutorele tau legal deci iti trebuie procura doar de la mama ta. FUNDA?

| yooo1234 a răspuns:

Trebuie ca ambi parinti sa semnezi ca sunt de acord altfel nu. sad