| Intergalacticdonut a întrebat:

Hello! Bursa de merit se pune ca sursa de venit?
Sunt la facultate si vreau sa imi fac actele pentru bursa sociala, insa nu stiu daca se pune la socoteala.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Ca să îți răspund mai pe larg. Bursa este un venit nedeclarat, nu apare în bazele de date ale anaf-ului, deci nu se poate lua în calcul la dosarul pentru bursa socială.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumula bursa sociala cu orice alt tip de bursa (de studii, de merit sau de performanta). Intai vei obtine bursa sociala si apoi pe cea de merit. De altfel la bursa sociala nu se ia in considerare alt tip de bursa, dar trebuie sa vezi si regulamentul de burse propriu al facultatii la care esti.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Clar.

| Frank51 a răspuns:

Bursele nu sunt impozitate și nu reprezintă cotizație, sunt un fel de cadou.

| helpforyou a răspuns (pentru Frank51):

Hei daca nu este impozitat nu inseamna ca nu este venit.

| Frank51 a răspuns (pentru helpforyou):

Și unde am zis eu că nu este venit?

| helpforyou a răspuns (pentru Frank51):

Nu ai zis in mod clar.

| Frank51 a răspuns (pentru Frank51):

Ca să îți răspund mai pe larg. Bursa este un venit nedeclarat, nu apare în bazele de date ale anaf-ului, deci nu se poate lua în calcul la dosarul pentru bursa socială.

| helpforyou a răspuns:

Este venit neimpozabil.
Dece da este un venit.

"Bursa dvs. de studiu si bursa de merit sunt, conform art. 5 din Ordonantei nr. 73/1999, venituri neimpozabile."

https://www.capital.ro/......-2327.html

| NadyPorahy a răspuns:

Nu, bursele nu se consideră venit