| bogdan2001ursu a întrebat:

Hello!
Cât timp durează să îți faci pașaport electronic simplu, vreau să merg într-o excursie în Egipt și nu știu dacă am timp să-mi fac pașaport.
Mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform NORMELOR METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, aprobate prin HG 94/2006, cu modificările si completarile ulterioare, citez:
"ART. 13
  (1) Paşapoartele se eliberează de către autorităţile competente în termene care curg de la data depunerii cererilor şi care nu pot depăşi:
  a) 3 zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple temporare;
  b) 15 zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în ţară;
  c) 45 de zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României în statele membre ale Uniunii Europene;
  d) 60 de zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României din state terţe în raport cu Uniunea Europeană."

| Simpatic a răspuns:

"Informăm cetățenii români că nu există o taxă pentru eliberarea pașaportului în regim de urgență. Astfel, în prezent, pentru a veni în sprijinul solicitanților de pașapoarte, termenul de eliberare a pașapoartelor simple electronice este de până la 5 zile lucrătoare, pentru cererile depuse în țară și pentru care solicitantul a cerut ridicarea din țară. În funcție de volumul cererilor aflate în curs de soluționare, la nivel național termenul poate fi mai mic de 5 zile lucrătoare sau, în perioadele foarte aglomerate, acesta poate fi de până la 10 zile lucrătoare. Accesând linkul https://pasapoarte.mai.gov.ro/informare-2, aveți posibilitatea de a verifica timpul mediu de eliberare a pașapoartelor simple electronice, înregistrat la nivel național, în săptămâna anterioară. "

https://pasapoarte.mai.gov.ro/......lectronic/