| OWLICIOUSS a întrebat:

Hello.

La scoala de soferi, in timpul orelor de condus, pe langa elev si instructor, este permisa prezenta unei terte persoane? Fie ea prieten cu elevul sau instructorul. Exista vreo lege ce interzice acest fapt? Un instructor mi-a spus ca ar fi o amenda de 4, 000 RON daca politia gaseste o terta persoana in masina. Este adevarat? Daca da, va rog sa imi dati si art. din lege.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit de o asemenea prevedere legala. Roaga-l pe instructor sa-ti spuna numarul legii si articolul.

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Legea nu interzice acest lucru, dar Conform unor principii didactice, care exista si in invatamantul de stat, participarea la ore este permisa numai acelei/acelor persoane care urmeaza cursul de pregatire.Deci,in autovehiculul scoala nu trebuie sa existe decat cursantul si instructorul, iar numai in situatia in care, instructorul accepta o pregatire impreuna cu un alt cursant, obligatoriu din aceeasi serie si la acelasi nivel de pregatire, prin exceptie se poate afla si aceasta persoana.
Este total interzisa in autovehicul prezenta unor persoane straine, din partea elevului sau a instructorului.Va rog sa va ganditi ca raspunderea pentru accidentele facute cu autovehiculele "Scoala", revine atat instructorului cat si elevului.Deci nu unei alte persoane, care logic nu poate exista. V-ati gandit ce reactie poate avea un copil aflat pe bancheta din spate, sau o discutie a instructorului cu o terta persoana, care i-ar distrage atentia de la activitatea elevului? Eu zic sa mergeti fara insotitori la orele de conducere, veti fi mai relaxati si veti intelege mai mult.
Mult succes!

| OWLICIOUSS explică (pentru MihaiNicu23):

Mersi pentru raspuns, insa acelasi text pe care l-ai scris, l-am regasit pe un forum din 2007. Dar apreciez.