| Daskv a întrebat:

Hello TPU. Nu stiu daca am pus intrebarea in categorua corecta, asa ca va rog scuzati-ma, dar as vrea sa stiu cat timp pot sta fara sa dau traseul pentru obtinerea permisului auto? Vedeti voi, am luat sala pe data de 18 Iunie si as vrea sa dau traseul la sfarsitul luni Iulie ca sa pot termina cu bacalaureatul si sa imi mai iau cateva ore inainte de traseu. Este posibil sau trebuie sa il dau intr-un timp stabilit, deoarece am fost sa ma programez in ziua respectiva dar tipa de la ghiseu mi-a zis ca cel mai tarziu pot pe 13 Iulie daca ma programez atunci si a zis ca ma pot programa altadata nu neaparat atunci. Vroiam doar sa stiu daca ma duc la DRPCIV dupa ce termin cu bacalaureatul (6 Iulie) se mai ia in considerare sala sau trebuie sa o mai dau odata deoarece am depasit un timp anume?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examinarea pentru obtinerea permisului de conducere trebuie sustinuta in maximum 1 an de la terminarea scolii de conducere, indiferent ca este testul teoretic sau practic. Nu are importanta perioada intre cele 2 teste, important este ca testul practic sa fie sustinut fara depasirea unui an de la terminarea scolii de conducere, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.12.(1) Candidaţii declaraţi respinşi se pot prezenta în vederea programării pentru o nouă examinare numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca respinşi, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursurilor.
  (2) Candidaţii neprezentaţi se pot prezenta în vederea programării oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursurilor.
  (3) Candidaţii declaraţi admişi la proba teoretică, care nu se prezintă la proba practică într-un termen de cel mult un an de la data absolvirii şcolii de pregătire a conducătorilor de autovehicule, sunt declaraţi respinşi.
  (4) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii şcolii de pregătire a conducătorilor de autovehicule, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."