| IzzyNailart a întrebat:

Hello tuturor. Nu am mai intrat de mult pe acest site minunat si chiar imi era dor sa mai vb si eu cu voi big grin O intrebare am si eu si am nevoie de un raspuns cat mai detaliat sau cat mai mult ajutor posibil. Imi doresc sa imi fac viza pentru state si din pacate nu prea stiu pe cine sa intreb asa ca am zis sa apelez la voi. Aveti idee cum anume trebuie procedat, ce fel de acte imi trebuie, cam cat costa? Mentionez ca eu vorbesc cu cineva de acolo, un baiat pe care imi doresc sa il vizitez foarte mult in cazul in care ma ajuta chestia asta vreun pic. Multumesc si sper ca o sa primesc niste raspunsuri curand

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intreaga procedura de solicitare a unei vize temporare (B1/B2) pentru SUA este descrisa pas cu pas pe site-ul ambasadei:
http://romania.usembassy.gov/vize/visa_application_process.html
Trebuie sa citesti cu multa atentie tot ceea ce scrie pe site si, bineanteles, sa procedezi intocmai.

Anul acesta in mai, taxa de viza si codul pin m-au costat aprox. 600 lei la care s-au adaugat cheltuielile cu transportul de la Cluj la Bucuresti + transportul in Bucuresti --- cheltuiala totala( taxe + deplasare interviu) a fost de aprox. 1000 lei.In cazul meu cheltuiala n-a fost degeaba caci am obtinut mult dorita viza( si inca pe 10 ani!).
Succes si tie!

| iloveusa a răspuns:

Pai iti poate face el invitatie.atunci tu te duci la Bucuresti(doar la Bucuresti, obligatoriu), la ambasada usa in ro si dai interviu si ei hotarasc daca iti dau sau nu viza.despre pret nu stiu cat costa, pentru ca viza mea e veche de 5 ani si am uitat happy

| IzzyNailart explică (pentru iloveusa):

Si ai idee exista vreo regula de urmat atunci cand vine vorba de interviu? si de asemenea cam cat dureaza sa se faca toate cele necesare. Si ce fel de invitateihappy scuze sunt doar nerabdatoare sa plec cat mai repede happy