| Agoraphobia a întrebat:

HELP! Am uitat sa validez cardul RATB si am "primit amenda", adica mi s-a incheiat un proces verbal (pe care nu l-am semnat) si mi s-a spus ca voi primi amenda acasa in 15 zile (de obicei stiu ca erau doar 2) Insa mi-au spus ca nu o pot plati eu caci sunt minora. Nu am inteles ce suma trebuie sa platesc si unde sa o platesc. (spuneau ceva de judecatorie, ceea ce mi s-a parut absurd) Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda trebuie platita doar dupa ce primesti procesul verbal de contraventie si instiintarea de plata. Din acestea afli cat trebuie sa platesti si unde poti sa platesti.
Cred ca ti-au spus ca, daca nu esti de acord cu amenda, poti sa faci plangere contraventionala la judecatorie.
Daca ai peste 14 ani poti sa platesti amenda.

1 răspuns:
| catablondu a răspuns:

Buna, de obicei astfel de amenzi revin in sarcina tutorelui legal al persoanei minore care le incaseaza. Nu tot ce zboara se mananca, deci cred ca cel mai bine ar fi ca mama sau tatal tau sa ia legatura cu ratb-ul si sa vada exact despre ce este vorba. Nu e caz de tribunal o amenda la RATB, te asigur.