| anonim_4396 a întrebat:

Asera o prietena de a mea a uitat sa valideze in RATB si a prins.o contrololul. N.a avut 50 de lei la ea, asa ca i-a spus sa coboare si sa-i faca proces verbal. Ideea e ca n.a semnat nimic si nici n.a primit vreo copie a procesului, insa i.a luat informatii de pe buletin. Intrebarea mea este daca a fost doar ca sa o sperie sau chiar are de platit o amenda de 150 de lei? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-i trimita acasa procesul-verbal de contraventie, acesta este valabil si fara semnatura contravenientului.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Va primi PV acasă cu scrisoare recomandată. Se înregistrează ca datorie la circa financiară, și dacă nu e plătită la timp, te trezești cu conturile blocate.

| minrest a răspuns:

Ei nu au nevoie sa o sperie, au nevoie sa dea amenzi. Asa este legea, 50 de lei pe loc, sau 100, stiam eu, cand iti vine acasa. Nu e exclus sa fi crescut la 150.

| Roliii a răspuns:

Depinde,asta-i prostie oricum cu validatul, ce te pune sa validezi daca abonamentul tau era oricum valid, si oricum daca ai stii macar ca controlorii sunt atata de prosti, prosti ca noaptea

| Lorena_Lorena_1997 a răspuns:

Buna! Atata timp cat buletinul i-a fost cerut e clar ca a primit amenda..de obicei controlorii iarta nimic.

| Lorena_Lorena_1997 a răspuns:

Buna! Atata timp cat buletinul i-a fost cerut e clar ca a primit amenda..de obicei controlorii nu iarta nimic.