| painkilleeer a întrebat:

la 16 ani pot avea un job de vara la mare,pe litoral? (daca e, sa-mi spuneti detaliat).
Multumesc.

5 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Conform legii te poti angaja cu contract de munca, adica carte de munca de la 15 ani, insa trebuie acordul parintilor daca inca nu ai 18 ani. In anumite conditii se poate lucra si la mai putin de 15 ani, insa alta e procedura legala.

| TheMiningSheep a răspuns:

Da poti.
Iti faci contract de colaborare.
Si e mai usor sa fi angajata, ca nu trebuie sa plateasca o gramada de chesti pentru tine ca si cand ai fii majora.

| EUgenERATION a răspuns:

Dap, dar în anumite condiții... Și la 14 ani te poți angaja, pare-mi-se că îți cer și acord de la părinți... Am învățat în liceu despre asta, dar am uitat exact condițiile. Oricum, te poți angaja sezonier și știu că nu îți pot da normă întreagă. Ceva la 4 ore, cam așa. Și munca fizică ar trebui să fie adecvată vârstei.

| Adanos a răspuns:

Poti lucra de la 16 ani. Poti avea un part-time job, 6 ore parca, ti se face contract de munca dar cu 6 ore pe zi, salariu este mai mic. happy

| Andreea1944 a răspuns:

Poți să lucrezi în mai multe părți încă de la vârsta de 14 ani, și da, poți să te angajezi ca ospătar sau vânzător la vreun stand, oricum du te chiar tu pe litoral și interesează te:*.