| Anonimmi a întrebat:

HI.Am o intrebare, mama mea a lucrat tip de 5 ani la 4 ore femeie de serviciu la birouri si acuma este in absolventa a intrat in somaj.A fost la AGENTIA JUDETIANA PENTRU OCUPAREA FORTEI DE MUNCA SI AU SPUS CA NU POATE SA II DEA SOMAJ.E NORMAL ASA CEVA?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, functionarul care a spus asta inseamna ca nu cunoaste legea.
Conform art.34, alin.1^2 din L.76/2002, citez:
"(1^2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare prevăzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial."
De asemenea conform Normelor de aplicare a legii 76/2002, citez:
"ART.17.(1) În aplicarea prevederilor art. 34 alin. (1^2) din lege, stagiul de cotizare aferent unui contract individual de muncă cu timp parţial se stabileşte ca raport între timpul de muncă pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă cu timp parţial şi durata normală a timpului de muncă."
Mama ta sa se adreseze sefului AJOFM, in scris, sa expuna situatia, sa anexeze actele doveditoare si sa arate textele normative pe care le-am indicat.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce a absolvit, cand si cum i-a fost desfacut contractul de munca?
Da aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Anonimmi explică (pentru Ioandelasal):

Are 42 de ani si a terminat 8 clase.Contractul de munca a fost desfacut, firma a intrat in absolventa si dupa a venit adeverinta de somaj si a mers la AGENTIA JUTETIANA PENTRU OCUPAREA FORTEI DE MUNCA SI NU PRIMESTE SOMAJ

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimmi):

Acum inteleg, nu este vorba de "absolventa" mamei ci de insolventa (falimentul) firmei unde a lucrat.
Tot nu mi-ai spus cum i-a fost desfacut contractul individual de munca. Nu cumva a lucrat la negru?
Daca CIM i-a fost desfacut din initiativa firmei in insolventa si fara vina mamei atunci avea dreptul la somaj. A dus la AJOFM actele necesare?

| Anonimmi explică (pentru Ioandelasal):

Nu a lucrat la negru are carte de munca

| Anonimmi explică (pentru Ioandelasal):

Toate actele au fost verificate si nu se da somaj la 4 ore.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimmi):

Nu este adevarat, functionarul care a spus asta inseamna ca nu cunoaste legea.
Conform art.34, alin.1^2 din L.76/2002, citez:
"(1^2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare prevăzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial."
De asemenea conform Normelor de aplicare a legii 76/2002, citez:
"ART.17.(1) În aplicarea prevederilor art. 34 alin. (1^2) din lege, stagiul de cotizare aferent unui contract individual de muncă cu timp parţial se stabileşte ca raport între timpul de muncă pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă cu timp parţial şi durata normală a timpului de muncă."
Mama ta sa se adreseze sefului AJOFM, in scris, sa expuna situatia, sa anexeze actele doveditoare si sa arate textele normative pe care le-am indicat.

| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca s-a dus prea tarziu ca sa se inregistreze la AJOFM.
"Un an lucrat cu jumătate de normă(4 ore) se ia în calcul ca jumătate de an cu normă întreagă!

De asemenea, în situația în care un angajat lucrează cel puțin doi ani exclusiv în baza unor contracte cu jumătate de normă și ajunge în situația de a solicita indemnizația de șomaj, este o chestiune de zile să ajungă să piardă dreptul la indemnizație. Acest angajat ar trebui să se prezinte la Agenție pentru șomaj imediat după încetarea contractului de muncă, din moment ce stagiul de cotizare este raportat la ultimele 24 de luni. Orice întârziere, în cazul persoanelor care au contract cu jumătate de normă, duce la depășirea acestui termen și, implicit, respingerea cererii pentru acordarea indemnizației de șomaj."--- vezi sursa :http://legalmagazin.ro/......part-time/

| Anonimmi explică (pentru alessia5158):

Nu a depasit nici un termen

| Anonimmi explică (pentru alessia5158):

Doamna a zis ca nu se da somaj la 4 ore.Si asta a fost tot

| alessia5158 a răspuns (pentru Anonimmi):

Primesc indemnizatie de somaj si persoanele care au lucrat cu contract de jumatate de norma cu conditia ca sa fii lucrat toate cele 24 de luni anterioare depunerii cererii la AJOFM.( nu doar 12 luni din ultimele 24 de luni, precum cei care au lucrat cu norma intreaga!)
Sa mearga in audienta la directorul executiv al AJOFM sau la juristul agentiei, sa ceara explicatii!

| Anonimmi explică (pentru alessia5158):

Mamama mea a fost in preaviz si chiar in ultima zi au venit actele pentru somaj

| Anonimmi explică (pentru alessia5158):

Pei ia nici concediu nu s-a luat