| AndreeaAndy23 a întrebat:

In 2016 am facut 2 abonamente Orange, desi nu eram salariata si nu aveam nimic pe numele meu. Abonamentele le platea iubitul. In 2018 nu am mai achitat abonamentele. Anul acesta mi-a venit de la kruk ca am de plata 2800lei. Am luat legatura cu ei si a zis ca daca achit pana pe 24 iulie, imi fac reducere de 40% si mai am de achitat doar 2140lei. Eu nu sunt angajata, nu am nimic pe numele meu. Dar am copilul cu dosar de handicap si iau lunat indemnizatie de 1880lei. Intrebarile mele ar fi: 1. Imi pot pune oprire pe indemnizatia de insotitor? 2. Daca nu le platesc, ar putea sa imi faca ceva din punct de vedere legal?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, iti pot pune poprire pe indemnizatie.
2.Da, pot sa obtina o hotarare judecatoreasca si apoi sa te execute silit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da pot sa iti puna poprire pe orice venit

| UserRo10 a răspuns:

Kruk au preluat dosarul. Plateste lunar cat de mult poti deoarece se fac opriri, te executa silit si vor creste penalitatile