| ogeorgem a întrebat:

In cat timp sunt inscris in cazierul judiciar daca nu platesc o amenda? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenzile contraventionale nu sunt inscrise in cazierul judiciar, in acesta sunt inscrise doar amenzile penale. De asemenea amenzile contraventionale la circulatia rutiera sunt inscrise intr-un istoric al sanctiunilor.
Amenzile penale sunt inscrise in cazier imediat ce condamnarea penala a ramas definitiva.
Daca te-ai gandit cat timp raman amenzile penale inscrise in cazierul judiciar, atunci acestea pot ramane pana la 20 de ani, conform L.290/2004 privind cazierul judiciar, republicată în 2009, cu md. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au fãcut notãri provizorii se scot din evidenţã dacã se aflã în una dintre urmãtoarele situaţii:
a) faptele pe care le-au sãvârşit nu mai sunt prevãzute de lege ca infracţiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecãtoreascã sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsã privativã de libertate de cel mult 3 ani şi au trecut 20 de ani de la data rãmânerii definitive a condamnãrii;
e) au decedat;
f) au fost scoase de sub urmãrire, s-a dispus faţã de ele încetarea urmãririi penale ori s-a pronunţat o hotãrâre definitivã de achitare sau de încetare a procesului penal;
g) au executat mãsura educativã a libertãţii supravegheate, a internãrii într-un centru de reeducare sau într-un institut medical-educativ;
h) a trecut un an de la data aplicãrii mãsurii educative a mustrãrii.
(2) În cazul când în cazierul judiciar al persoanelor prevãzute la alin. (1) lit. a)-d) şi f) existã şi alte menţiuni, se şterg numai menţiunile care impun scoaterea din evidenţã."
Daca nu platesti o amenda aceasta va fi trimisa spre executare silita.
Daca nu platesti o amenda penala se poate transforma in inchisoare sau munca in folosul comunitatii, conform Codului penal, citez:
"ART.63. Înlocuirea pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii
  (1) Dacă persoana condamnată, cu rea-credinţă, nu execută pedeapsa amenzii, în tot sau în parte, numărul zilelor-amendă neexecutate se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoare.
  (2) Dacă amenda neexecutată a însoţit pedeapsa închisorii, numărul zilelor-amendă neexecutate se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoare, care se adaugă la pedeapsa închisorii, pedeapsa astfel rezultată fiind considerată o singură pedeapsă.
  (3) În cazul înlocuirii pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii, în  condiţiile alin. (1) şi alin. (2), unei zile-amendă îi corespunde o zi de închisoare.
  ART.64. Executarea pedepsei amenzii prin prestarea unei munci neremunerate în folosul comunităţii
  (1) În cazul în care pedeapsa amenzii nu poate fi executată în tot sau în parte din motive neimputabile persoanei condamnate, cu consimţământul acesteia, instanţa înlocuieşte obligaţia de plată a amenzii neexecutate cu obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, persoana nu poate presta această muncă. Unei zile-amendă îi corespunde o zi de muncă în folosul comunităţii."

| cristimihailov a răspuns:

In cazierul judiciar o sa iti apara doar daca este penala. In general dupa 2 ani si 4 luni. Depinde acum la ce cazier judiciar te referi. La cel activ sau la cel pasiv. Banuiesc ca la cel pasiv.

Sper sa nu gresesc...