| StefanDrg a întrebat:

In cazul demisiei cu preavizul de 20 zile, cele 20 de zile sunt calanderistice sau lucratoare? Funda

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Art.81
4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

| mi25 a răspuns (pentru mi25):

Art,81 Codul muncii

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lucratoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Zile lucratoare!

| haileewatson a răspuns:

20 zile lucratoare