| 0oSenioritao0 a întrebat:

In cazul unui divort,pe cale amiabila, la mijloc sunt 2 copii,unul din prima casatorie(major) si unul din casatoria actuala(minor, 16ani).Cat va dura? Si ce proceduri trebuie facute? Cel minor doreste sa mearga cu mama in afara. In legatura cu impartitul banilor, cei 2 soti nu au nimic pe numele lor, casa este a baiatului major. Ofer funda,

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Copilul major nu contează; nu știu dacă se poate rezolva la notar atât timp cât mai există un minor.
La tribunal de obicei se dau cam două sau trei termene. Nu durează prea mult, dacă nu sunt dispute.

| IuseinLavinia a răspuns:

Ca sa poata iesi cu cel minor din tara trebuie de la celalat parinte procura.