| anonim_4396 a întrebat:

In data de 26 august, ora 2:30dimineata, am lovit un acostamet/bordura/ refugiu, care nu era semnalizat in niciun fel si fara indicatoare luminoase, la iesirea din Reghin intre Reghin si Tg. Mures, in timp ce ma deplasam din Iasi spre Timisoara. Daunele provenite din urma impactului sunt; un amortizor, caseta de directie si doua jante de aliaj, plus cauciucuri, ceea ce a dus la timp pierdut si daune materiale. Intrebarea mea este: as putea sa actionez in instanta pentru a putea recupera daunele materiale, plus daune morale deoarece am pierdut cateva ore bune, asteptand sa se faca zi, sa gasim o vulcanizare si sa ne continuam drumul, ceea ce a dus la un concediu urat?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti actiona in instanta, dar nu este sigur ca o sa si castigi, dimpotriva, parerea mea este ca o sa pierzi si o sa platesti si bani in plus (cheltuieli de judecata, deplasarea la instanta, etc).
Nici tu nu stii ce-ai lovit exact, nu puteau sa fie toate trei indicate. Si, oricum, acestea trebuia sa le vezi si sa nu te izbesti in ele.
Stiu un caz ca un sofer a lovit cu masina un capac de canal ridicat si i-a fost respinsa cererea pe motiv ca el este vinovat, trebuia sa-l vada si sa-l ocoleasca.

| Makita45 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci, acel acostament, trebuia semnalizat prin indicatoare lumimoase.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Makita45):

Tot trebuia sa-l vezi. Si ce cautai pe mijlocul drumului, la noi se circula pe dreapta drumului.
In orice caz poti sa actionezi in judecata si peste 1 an sau doi ne poti spune ce-ai rezolvat.

| Makita45 a răspuns (pentru Ioandelasal):

? nu stiu cine va da acordul sa comentati. E clar ca nu aveti o treaba cu circulatia rutiera?‍♂️?‍♂️?‍♂️?‍♂️

| Ioandelasal a răspuns (pentru Makita45):

Numai 40 de ani ca jurist.

| suntserios a răspuns (pentru Makita45):

@Ioandelasal e de partea, DE DEPARTE, cel mai informat user de pe TPU in ceea ce priveste partea legislativa. DE DEPARTE.

| darrio2007 a răspuns:

Si pe cine sa dai in judecata? Pe neatentia ta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De dat in judecata poti, dar din ce zici tu pare ca ai iesit de pe carosabil, caz in care tare ma indoiesc ca iti va da cineva dreptate.

| Makita45 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am iesit din carosabil. Pur si simplu era un acostament, nesemnalizat cu indicatoare de orice fel, chiar in mijlocul drumului. Odata ce atesc rovinieta, asigurare, taxe de drum etc, cei de la drumuri, sunt obligati sa mi asigure siguranta in trafic. Dami adresa ta de email sa ti trimit filmarea de pe bord.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dupa ce ca esti vinovat tot tu esti tare in gură? Frumos.

| Makita45 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristidinbucuresti. Vinovat sunt eu ca era acel refugiu era nesemnalizat? Foarte inteligent esti. Macar ai permis de conducere? Iti doresc sa patesti la fel.

| anonim_4396 explică (pentru Makita45):

Nu am permis si nici nu i mi doresc dar de ce nu i ti recunosti vina? Nu te va despagubii statul român cu nimic, si mai usor cu vorbele acestea, i ti doresc sa patesti la fel, ca nu eu sunt vinovat ca tu nu stii sa conduci clar?

| hacktek a răspuns:

Da, poți acționa în instanță Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale și ai mari șanse de câștig.
Va trebui să ai fotografii concludente de la locul accidentului, o constatare a unui agent rutier, martori, și un avocat bun specializat pe litigii rutiere.