| SingleForOne a întrebat:

În perioada când multe companii au plecat din Rusia (pe motiv de război, omoară oameni, etc), chiar au plecat de bună voie, la propria alegere într-un sens democratic, SAU au fost forțate să plece datorită sancțiunilor către Rusia, taxele au devenit mai mari, erau percepute de către public ca, "'companii care plătește taxe unor criminali" (și alte percepții), încât existența companiilor pe piață și profitul sunt mai importante decât propria voință democratică de a avea propria alegere și de a desfășura o activitate într-un loc sau într-o țară?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ai auzit vorba: "Daca-i musai, cu placere!"
In principal cam asa a fost, pe langa si alte motive, daca le-au avut.

| Dismally a răspuns:

Au fost nevoiti de imprezurari, nu e vorba de sanctiunile statelor ci ale clientilor, daca ar fi ales sa ramana in Rusia clinetii din restul tarilor ar fi putut sa se supere si sa nu mai cumpere produsele lor, era riscul prea mare asa ca au ales sa renunte doar la Rusia.

| carevaescu a răspuns:

Motivul 1. Sanctiuni.
Motivul 2, 3, 4, 5, etc. Restul

| RaduRobertRO a răspuns:

Au plecat din Rusia pe motiv de război, omoară oameni, etc. doar nu așteptau sa le ia rusii totul.

| Klaus56 a răspuns:

Au plecat de teama ca vor fi numiti putinisti si vor deveni oi negre.