| numesiprenume0 a întrebat:

În România am avut ajutoare sociale(din care am inteles ca s-au platit contribuții, precum cea de sanatate, nu stiu dacă si cea pentru somaj), sunt angajat în Germania de 5 luni până în prezent, pot depune șomajul aici? Am înțeles că se cumulează perioadele din alte state membre UE și doresc sa știu dacă în România am avut indemnizatie de handicap pot beneficia de șomaj aflandu-ma în prezent în Germania. Ofer funda.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei bani si din Germania si din românia pensia de handicap? O sa pierzi pensia din România daca numai locuiesti aici iar nemtii o sa iti dea ei degetul din mijloc adică mu...

| numesiprenume0 explică (pentru anonim_4396):

Nu era pensie 1. Și 2, a fost întreruptă.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce? Handicap e handicap, esti cetatean al Romaniei, conteaza unde stai? Tot handicapat esti.
Daca e si cetatean German, alege una din ele, sau le ia pe ambele dar da un impozit cumva.
Daca nu e cetatean german si nici rezidenta nu are, nu ia nici un handicap de la nemti.

Ia doar pensie daca...contribuie, cand o avea 101 ani adica de fapt.