| LaviniuA a întrebat:

Inca o intrebare pentru cei tari la legislatie:
Inchiriez apartamentul unor straini si imi e teama sa nu fure ce e mai scump in casa. De exemplu: combina frigorifica, tv, masina de spalat rufe/vase, aragaz, mobila.
De asemenea, imi e teama sa nu distruga, din neglijenta sau intentionat aceste bunuri.
Garantia de la chirias nu ar putea acoperi valoarea acestor bunuri, in caz de furt (ar fi o garantie prea mare).

Se poate face un act, intre mine si chirias, in care sa precizez ce bunuri sunt prezente in casa in momentul inchirierii? In cazul in care chiriasul le fura, as vrea sa am o dovada ca acele bunuri i-au fost date in folosinta in momentul inchirierii.
Se poate face in asa fel incat, sa nu merg la autoritati pentru acest act?

Exista un nume pentru acest act, un sablon dupa care sa ma iau?
Va multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inchei un contract de inchiriere, in care vei prevedea toate elementele care te intereseaza, inclusiv o anexa cu toate bunurile existente in locuinta, starea in care se afla si pretul fiecaruia.
Pe internet gasesti modele de contract de inchiriere.
Nu este neaparat nevoie sa prevezi totul si poti insera prevederi in plus, dupa cum te intelegi cu chiriasul.

| LaviniuA explică (pentru Ioandelasal):

Mersi frumos.
As putea menționa și o fraza de genul: "nu îmi asum răspunderea in cazul unor accidente precum căzătura dvs in baie prin alunecare, lovirea dvs cu unelte din debara". M-ar putea scuti de un eventual proces ce l-ar putea intenta, sau măcar ar ajuta?
Ar fi și alte moduri de a ma proteja? Asigurarea de răspundere civilă poate?

Trebuie legalizat la notar contractul?
Multumesc

| mi25 a răspuns (pentru LaviniuA):

Odata ce ai incheiat un contract de inchiriere, orice accident produs din cauza chiriasului cade in seama lui. Doar daca sunt vicii ascunse care pot produce accidente cad acestea in seama ta.
Nu ai de ce sa faci asigurare pentru chiriasi. Daca vrei sa faci asigurare pentru bunurile din casa cu ce mai ramai din chirie? Poti sa faci pentru furt si distrugere, in caz ca pleaca chiriasii cu ele sau fara sa-ti plateasca distrugerile.
Nu trebuie legalizat, dar nu-i rau sa-l legalizezi si nu costa mult: pana in 50 de lei si este o procedura usoara. Trebuie sa-l declari la ANAF (nu la primarie).
Repet ce au zis ceilalti: obligatoriu pentru tine sa faci o anexa in care sa trecitoate bunurile ramase in apartament, starea lor (buna, de functionare), starea instalatiilor, electrice etc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LaviniuA):

Poti sa scrii dar nu prea are rost, toate acestea il privesc pe chirias si este vina lui daca pateste ceva din neatentie.
Poti face o asigurare a bunurilor, dar nu de raspundere civila.
Notarul nu legalizeaza contracte, ci le autentifica.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, se poate.
In contractul de inchiriere se mentioneaza ca:
"Chiriasul a platit o garantie de ____ lei/euro pentru achitarea cheltuielilor cu UTILITATI si cele administraive.
Chiriasul a preluat inventarul aprtamentului conform Anexei la prezentul Contract de inchiriere, starea si valoarea fiind estimata de comun acord. In caz de defectare sau deteriorare, remedierea se face pe cheltuiala chiriasului.
La parasirea locatiei inchiriate, se va face o noua inventariere, iar eventualele diferente se vor suporta de partea datornica.
Pentru achitarea eventualelor daune de inventar, garanteaza numitul ____ (urmat de datele de identificare din buletin/cartea de identitate/pasaport)."

Nu exista formular de contract "standardizat".
Este indicat sa se faca contract autentificat de notar, care sa cuprinda si formula de "titlu executoriu".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, se face o anexa la contractul de inchiriere in care treci tot ce tine de mobila, electrocasnice etc.

| mihai69 a răspuns:

La o asigurare te-ai gândit?

| LaviniuA explică (pentru mihai69):

Da, pe locuința. Dar nu acoperă genul asta de furt, ci doar prin efracție. Nici daunele pe care le-ar putea aduce ei, bunurilor mele.

| relian a răspuns:

Faci un contract si il legalizezi unde se legalizeaza,nu stiu exact unde.
Acolo se trece ce casa inchiriezi,ce mobiler ai,i se cere chiriasului ID-ul, deci datele lui, is trecute acolo. Daca pleaca si i se lipesc de mina ce spui tu laughing anunti politia, aia il cauta si nu cred ca o sai fie deloc bine, poate ajunge si la inchisoare, ala e deja furt.
Cam asta trebuie sa faci.Treci in acel contract tot ce ai acolo in casa,scrii in ce stare sunt,daca is functionale,scrii cum este casa,aptm curat,nou zugravit etc,se trece acolo si inspectia chiriasului,adica ca luat la cunostinta si ca e de acord cu cele scrise,deci semneati ambii,odata ce semneaza e mincat de molii daca fura ceva laughing.
Plus in contract spui ca inainte sa plece sa te anunte cu cit zici tu acolo o luna sau cate luni inainte,ca tu sa ai timp sa cauti alt chirioas,scrii ca el trebuie sa predea aptm in conditiile in care l-a luat cu toate functionind.
Deci predarea se face fizic,el trebuie sa fie a colo la fgata locului.
Daca el pleaca fara sa te anunte,plus i se lipesc de mina si lucrurile tale,deja este furt,trimiti politia dupa el, il gasesc aia nu-ti fa griji.

Banui ca sunt deja ceva formulare ce trebuie completate, daca nu-s faci tu pe calculator, lasi loc unde ala sa semneze, eventual unde sa poata comenta ceva.
Asa se fac inchirierile,, cum am descris eu mai sus.Bine asta in tarile civilizate.Dar poti si in RO ca tot oameni sunt si oamenii trebuie sa se respecte uni pe altii.