| justgabriela a întrebat:

Întâmpin o problemă care a început in 2010 cu Casa Asigurarilor Nationale de Sanatate. În 2008 am inchis o firmă PF iar mai apoi în 2010 am primit un titlu executoriu prin care mi se cerea sa achit o suma destul de considerabilă. M-am judecat cu cei de la CAS timp de un an. am contestat si am castigat anularea formelor de executare iar acum in 2014 am primit din nou acelasi titlu de executare, cu aceeasi suma numai ca este de la ANAF. Cei de la ANAF nu au luat considerare contestatia făcută in 2010. M-am judecat din nou si am obtinut anularea executarii silite in temeiul titlului executoriu iar la 1 Septembrie 2015 mi s-a pus proprire pe salariu.

Poate ANAF-ul sa nu ia in considerare hotararea judecatoreasca definitiva si sa mearga in continuare cu poprirea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice organ/institutie a Statului, la fel ca persoanele fizice sau juridice private trebuie sa respecte si aplice o hotarare judecatoreasca, inclusiv ANAF. Spui ca ai obtinut o anulare a executarii silite, dar nu ai cerut anularea titlului executoriu al ANAF?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, în România este posibil ORICE :(

În altă ordine de idei, ai mai pus această întrebare şi ţi s-a răspuns CORECT de către @Ioandelasal!
http://www.tpu.ro/......-pf-iar_2/

Chiar ai precizat că ai DEPUS la ANAF o Cerere de incetare a popririi pe salariu ( bănuiesc că ai solicitat şi RESTITUIREA sumelor reţinute ILEGAL & ai anexat şi actele doveditoare )!
http://www.tpu.ro/......raspunsul/

Ai RĂBDARE 30-45 de zile până îţi vine răspunsul ( acesta este termenul în care sunt OBLIGAŢI să răspundă la Petiţii )!
Apoi, în cazul în care ( în continuare ) ţi se ÎNCALCĂ drepturile, poţi deschide o NOUĂ Acţiune în Instanţă - Acţiune prin care să soliciţi sistarea executării/a popririi şi ANULAREA Titlului executoriu al ANAF ( în cazul că nu ai făcut-o în procesul anterior )!

Toate cele bune!