| addyyy123 a întrebat:

La o intersecție, semaforul drumului prioritar este verde, iar strada din dreapta semaforului are semaforul roșu, dar are verde intermitent la dreapta. Mașina de pe strada cu semaforul verde intermitent, se asigură și face la dreapta, apoi o mașină de pe strada principală intră cu bara din față dreapta în bara din spate stânga a celeilalte mașini.
Aș dori să știu care este vinovatul!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Vinovat este cel care a trecut pe verde intermitent. Verdele intermitent iti permite sa intri in intersectie, dar nu iti da si prioritate.

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Culoarea intermitenta a semaforului nu asigura un indiciu real, deci masina trebuia sa astepte stabilizarea culori semaforului.Asta l-a derutat pe cel din spate, care stia ca in situatia data nu se putea deplasa decat inainte, si masina din fata lui la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti vinovatul!