| anonim_4396 a întrebat:

La societatea unde am lucrat pana in aprilie mentionez ca am nascut in aceasta luna aprilie patronul nu vrea sa imi de banii pe concediul prenatal sustinand ca pina nu ia el banii de la stat mie nu imi poate da. E normal ca o mama sa astepte 3 luni bani pe concediu prenatal tinind cont ca unui bebe ii trebuie lapte pampers...De indemnizatie nu mai spun.Ma poate lamuri cineva?

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Ce pot sa-ti spun e ca ti-au fost incalcate drepturile. Cuantumul concediului pentru sarcina si lauzie este suportat integral din bugetul asigurarilor sociale de stat, conform Legii nr. 19/2000.
Adreseaza-te Inspectoratului teritorial de munca printr-o cerere scrisa, in care sa arati ca nu ti s-au platit drepturile si ulterior, instantei de judecata.

| Linda a răspuns:

Si eu am primit banii doar atunci cand organizatia a primit banii de la ministerul sanatatii. Oricum si indeminizatia se primeste cu o intarziere de cam 3 luni. Eu am vorbit cu o deputata si am spus ca este strigatoare la cer aceasta realitate, a spus ca va semnala mai departe aceste intarzieri, sa vedem cum se mobilizeaza.
Asta e diferenta intre public si privat. O banca privata vireaza banii instantaneu in orice colt ar tarii, ministerul sanatatii dupa 6, 7 luni, ministerul muncii proceseaza in 3 luni. Pe mine ma pasioneaza sa vad ce pot face pentru a imbunatati aceste lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergi cu o cerere la I. T. M. iar ei îl somează să-ți plateasca acest drept care a întârziat.
Sănătate.
Pa, pa.

| gherghe_9739 a răspuns:

Sa-ti faci dosarul si te prezinti cu el la directia muncii si protectiei sociae.Patronul nu te v-a plati niciodata.