NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Legile s-au schimbat, mai greu însă e cu aplicarea lor.
https://www.facebook.com/......926381000/
http://on.fb.me/17xd8V4 (pentru cei care au probleme cu primul link)
http://i.imgur.com/RRJoZHf.png
http://i.imgur.com/NOV1eCN.png (pentru cei care au probleme cu primele două link-uri: captura de ecran, dar fără comentarii)
În multe şcoli abuzul continuă.
Până nu-i scoatem din instituţii de învăţământ public de tot, ăştia nu se liniştesc.
Idei?

151 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......639829155/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......refuza-sa/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......298412388/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......158146302/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......928707758/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......234894394/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......781473606/

| KodrutZ a răspuns:

Nu merge linkul. Abuzuri vor exista mereu. Tot ce se poate face e sa incerci deschiderea ochilor celor din jurul tau. Cu cit mai multi vor intelege ca poti sa fii credincios fara a adera la o nenorocita de religie, mai ales una reprezentata de penalii astia din bor, cu atit mai bine va fi pe termen lung.

| NOname explică (pentru KodrutZ):

Da, ai dreptate.

Am editat întrebarea şi am adăugat un alt link, cu care nu ar trebui să ai probleme.

| KodrutZ a răspuns (pentru NOname):

This content is currently unavailable
The page you requested cannot be displayed right now. It may be temporarily unavailable, the link you clicked on may have expired, or you may not have permission to view this page.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Tot nu merge linkuAcest conţinut este indisponibil momentan
Pagina pe care vrei să o vezi nu se poate afişa momentan. Poate nu este disponibilă, poate linkul pe care ai apăsat a expirat sau poate nu ai permisiunea să vezi această pagină.
Mai bine fa un desen rolling on the floor
Sau da copy pe test.

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Nici al doilea link nu vi se deschide?
Ciudat. Mie mi se deschid ambele.

Încercaţi acum:
http://i.imgur.com/RRJoZHf.png
http://i.imgur.com/NOV1eCN.png

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Acum am inteles.
Pai aici e vorba ca profesorii isi pierd salariile din cauza ca elevii nu vor participa la orele de religie.
Eu zic a se vor gasi cativa elevi care o vor face.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Futu-i in biserica mamilor lor de jegosi imputiti! Ai rate? Du-te dracului si munceste, jegos imputit ce esti! Niste cacati cu ochi, rahati ordinari. Cretinii dracului, ce m-am enervat.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

Sper ca nu te-ai referit la mine!big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Lol, nu, la tipul de cretin care preda religia si le zice copchiilor ca trebuie' sa isi plateasca ratele asa ca sa semneze in mama lor. Uita-te la ultimele linkuri ale lui NOName. E o gramada de pamint nelucrat. Eu zic sa le dea pamint celor ce ramin fara ore si sa se apuce de treaba. Nu ramine nimeni fara ocupatie decit daca e putoare. Sau sa ii ia frumos mama biserica sub aripa ei si sa ii puna la treaba prin vreo manastire.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda...Aici cine e de vina? Parintii a caror copii semneza ca ei sa participe la orele de religie (si te asigur ca sunt destui) sau profesorii care predau acea materie! Eu cred ca NU vor ramane fara lucru.
Vor fi mai putini, dar vor fi!

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pai nu a zis nimeni sa nu se faca, atita vreme cit eu ca parinte chiar VREAU sa faca copilul si mai ales copilul e interesat de ce face la ora aia si nu vine cu traume psihice acasa, e ok. In momentul in care eu ca parinte fac cererea aia de frica ca dirigintele/diversi profesori imi vor eticheta copilul ca un paria si il vor si puncta incorect datorita acestei optiuni (si poti fi sigura ca se va intimpla si asta pe ici-colea), nu prea mai e OK deloc. Eu de exemplu as vrea ca inainte sa semnez orice fel de cerere sa cunosc personajul cu care va face religia si sa asist la cel putin 3 ore, nu neaparat doar la clasa ei. Marea buba e ca religia ar trebui sa se faca DIN GIMNAZIU si sa nu se bage pe git din scoala primara. Religia ar trebui sa fie un dialog in care cei mici sa aiba niste cunostinte deja acumulate pe care sa le slefuiasca/puna in valoare, nu povesti cu grinch, bau-bau si vrajitoare zburind pe maturi.

| untu a răspuns (pentru KodrutZ):

Esti asa de prost crescut, lipsit de educatie si de respect! Asa v-au invatat parintii si bunicii tai sa injuri asa pe sfintii, biserica si mai ales Lui Dumnezeu? Esti sortit pieirii, te asteapta osanda in IAD! Uitata-te ce scrie in BIBLIE!

| KodrutZ a răspuns (pentru untu):

Da, da. Slava domnului ca nu exista iad pentru astia mai liber cugetatori asa, ca o sa se umple cu tantalaii ca mataluta. Doamne-ajuta!

| untu a răspuns (pentru KodrutZ):

Foarte frumos! Dar daca va veni Iisus Hristos la adoua venire pe pamant si se va face Judecata de Apoi, va judeca intreaga omenire de pe intreg glob pamantesc cu vii si cu mortii! Veti vedea RAIUL si Iadul, ce veti face daca toate aceasta vor deveni realitate? Nu te-ai gandit la asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru untu):

Iar voi ce veti face daca se va dovedi ca de fapt ati fost milioane de schizofrenici fara diagnostic? Dumnezeu cred ca ar prefera un ateu/agnostic care GINDESTE unui crestin cu creierul odihnit. De fapt nu cred, sint sigur. Iar raiul si iadul sint printre noi...

| Evolution a răspuns:

Nu inteleg ce atâta chestie cu religia, oricum elevii chiulau de la ore şi era o materie în care toţi aveam media 10 şi ne ridica media generală fără să facem nimic.
Nu mă refer aici la cei care cred sau nu în Dumnezeu, fiecare are credinţa lui, ce ar fi să nu se mai facă orele de sport pentru că jumătate din liceu sunt graşi? raised eyebrows
Fiecare oră e importantă, vrei nu vrei trebuie să o faci şi oricum nu e cine ştie ce, chiar ajută la media generală, dar cum unii sunt atât de "aroganţi" fac dintr'o chestie mică o prostie.

| NOname explică (pentru Evolution):

În primul rând, nu generaliza!
Sunt mulţi copii abuzaţi în diverse feluri, o parte din care mai rămân şi repetenţi la o materie care din start nu avea ce să caute în şcoli.

Iar în al doilea, documentează-te, pune-ţi mintea la contribuţie, evoluează, "Evolution"!
Într-o societate sănătoasă, într-o ţară laică al secolului XXI, îndoctrinarea religioasă, superstiţiile, misticismul, minciuna...nu ar trebui să fie prezente în instituţiile de învăţământ public. Doar pentru că te-ai obişnuit cu ele, nu înseamnă că sunt normale.
Sunt o mulţime de generaţii care au crescut fără această îndoctrinare şi s-au dezvoltat frumos, cel puţin cu gândirea critică stau mai bine. Dacă nu ai alerga după note pe ochi frumoşi şi n-ai pleca urechea la basmele cu care vă îndoapă popii, poate ai avea-o şi tu.

| Evolution a răspuns (pentru NOname):

Asta e parerea ta că sunt "basme".
Unii au o altă părere, dacă toţi am gândii la fel, crezi că se mai poate trăi? eu nu cred.
Dacă tu fumezi asta nu înseamnă că o să fie acceptată ţigara în şcoală pentru că sunt mulţi care fumează.
Eu îţi dau exemple, religia dacă se scoate sau nu îmi este indiferent, oricum cel puţin la mine nu se face nimic şi fac pariu că şi la 90% din toate şcolile nu se face nimic si luam si note degeaba, dar cum noi facem totul o dramă si ne victimizăm atât că ne "corupe" atunci na... mă rog.
Nu cred că a venit un preot să te ameninţe vreodată, dacă da, acela nu e preot şi asta e o altă problemă care nu mă interesează.
Sunt curios dacă toată lumea dintr'un liceu ar fuma (absolut toţi elevii) oare s'ar pune în regulament că ai voie cu ţigări în şcoală? eu nu prea cred.
Basme sau nu, fiecare are propria lui credinţă şi ar trebui ca toate orele să fie opţionale, fără absenţe, ca toată lumea să înveţe ceea ce vrea, iar cei care nu vor să nu vină decât să deranjeze orele.

| NOname explică (pentru Evolution):

Ignoranţa ta e de expus în muzeu.

| Purec a răspuns:

Tot nu pot sa imi dau seama cum oameni aparent inteligenti pot fi atat de usor prostiti! Internetul asta este o masina de manipulat in masa. Daca scrie cineva pe facebook sau oriunde altundeva, se vor gasi o gramada de aplaudaci sa le dea dreptate! ABUZ, sariti oameni buni ne abuzeaza profesorul de religie, hai sa ne bazam pe ce a scris unul pe net. La fel ca si cu votarea, cineva, a vrut sa i-as asanta klaus. A iesit, abuz, domne nu lasa poanta oamenii sa voteze in diaspora. Indobitocirea colectiva este la cel mai inalt nivel, asta in secolul in care este atat de usor sa verifici informatiile. Suntem rai, prosti, manipulatori, in marea noastra majoritate. Ceea ce ai pus tu aici sunt informatii ( daca se pot numi asa) neverificate. E usor sa arunci cu noroi in orice, pe baza a nimic, prostul gust, delasarea, lipsa totala de moralitate este la ordinea zilei, prostia cred ca este cea mai apasatoare problema a romanilor. Cum pot oameni tineri sa puna botul la astfel de lucruri, nu voi intelege nicidoata. Mai ales tu Noname, o persoana inteligenta. Ura asta fata de religie te macina chiar atat de mult? Chiar pana la a nu vedea evidentele? Si nu ti-o zice unul credincios, ca sa fiu sincer, ma doare in 14 de religie, dar chiar este aiurea sa iei de bune niste comentarii de pe facebook si sa transformi totul in "problema nationala" Generalizarea este apanajul oamenilor prosti, de ce oameni in principiu inteligenti ajung sa generalizeze in acest fel?

"Până nu-i scoatem din instituţii de învăţământ public de tot, ăştia nu se liniştesc."

Nu trebuie sa scoti pe nimeni de niciunde. Abuzuri sunt in orice clipa, peste tot! Hai sa dam toti medicii afara, ca unul sau altul abuzeaza de pacienti. Ai auzit de medici care conditioneaza o operatie de plata unei anumite sume, in caz contrat te lasa sa mori? Hai sa ii impuscam, mama lor de nenorociti, ca toti sunt la fel.

"În multe şcoli abuzul continuă. "

Serios draga, in multe scoli? Vorbim pe fapte sau discutam pe scrieri de pe facebook? Orice abuz, trebuie reclamat. Daca ai bunavointa sa cauti ( pe internet, sac, se pot gasi si informatii reale), ai fi gasit, ca in legatura cu acest aspect, au existat un numar de 3 ( TREI ) plangeri. O sa zici ca nu au fost toate reclamate, sa zicem ca asa a fost, totusi, sunt doar 3, in toata tara asta, unde este problema?

apoi postezi o poza cu un card de popi intr-o sala de curs. Pun si eu o poza, de cand eram in liceu, erau 7 militari in sala de curs happy ai naibi parveniti, transforma scolile in unitati militare laughing

| NOname explică (pentru Purec):

Purice, stai liniştit, demult nu mai am pretenţii de la tine să fii neignorant şi obiectiv.

| Purec a răspuns (pentru NOname):

Eu inca aveam pretentii l; a tine sa dai dovada de moralitate, dar se pare ca m-am inselat happy

O mica intrebare: Esti de acord ca generalizarea este o mare prostie? Ai pana acum cu indulgenta 10 exemple, crezi ca este de ajuns, ca sa generalizezi in felul in care o faci?

| NOname explică (pentru Purec):

Purice, mama, nu e vina mea că visezi generalizări acolo unde nu sunt.
Somn adânc în continuare! happy

| Purec a răspuns (pentru NOname):

"Până nu-i scoatem din instituţii de învăţământ public de tot, ăştia nu se liniştesc. "

Asta nu e generalizare? happy A stai, esti un Noname, happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Complicat. Eu sunt multumit ca s-a facut un pas legal, insa sunt dezamagit de propaganda religioasa care se poarta mai ales pe facebook. Sa speram ca generatia parintilor care au copii in scoala a depasit mentalitatea "generatiei de aur" si sunt ceva mai capabili sa aleaga cu o minte rationala.

| Fatamuntilor a răspuns:

Linkul nu merge!
Ma gandesc ca te referi la legea privind scoaterii religiei din scoli!
Mereu se vor gasi unii care sa fenteze legea.
Am auzit cazuri in care elevii (minori)au fosr pusi sa semneze in locul parintilor
Atata timp cat nu se vor aplica si sanctini, parintii nu se vor implica si mai mult, abuzurile vor continua.

| Fatamuntilor a răspuns:

Unde s-a ajuns cu disperarea si nervii profesorilor...
La o scoala parca din Vaslui (oricum nu conteza) un profesor si-a agresat eleva pentru ca tatal ei nu a fost de acord cu participarea copilului la orele de religie.Au anuntat la stiri.Cei de acolo nici nu stiau de noile reglementari.
Acuma chiar daca erau intru-un catun uitat de lume, nu trebuiau anuntati de inspectorat?

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce rage foamea pe strazi in Vaslui, mama-mama. De fapt si Iasul se duce fulminant la vale in ultima vreme. Politica de super-colectare a lu' nea Ponta. Presa are alte subiecte, dar economic sintem intr-un picaj cum nu am mai fost de prin anii '90.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

S-ar putea sa-mi iau,, castane'' de la crestinii de aici
Coicu' mic e doar o deazbatererolling on the floor(Nu era pentru tine si nici pentru NOname
Aceste incidente se intampla oriunde in tara si Cucueti din Vale sau in Bucurestii.
Presa va tot timpul subiecte.Noroc cu cucuana Lenutahee hee

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, stiu, imbecili sint peste tot. Mai ales daca discutam de astia care predau religia. Pina si la muzica sau la desen trebuie' sa ai niste competente. La religie toti retarzii s-au bagat. Sa am eu norocul sa prind vreunul de-asta la fiica-mea la scoala, il fac cu rahat din cap pina in picioare.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

Parca te vad discutand nervos cu un profesor de religie,,, Lasa in pace copilul, il invat eu ce are nevoie.''
Pana creste printesa ta poate se vor schimba lucrurile.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu ma enervez. Pot sa injur pe oricine cu zimbetul pe buze. Procentul de cretini in partea asta a tarii e asa de ridicat, ca ajungi la balamuc daca ii iei pe tatz in serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu am incercat sa accesez siturile respective,insa cred ca m-am prin la ce te refri:la orele de religie.Dar,ca oameni care intai judecam si apoi actionam,hai sa vedem ce este mai bine de facut in conditiile existente:religia face parte din materiile scolare,chiar daca nu mai este obligatorie; majoritatea parintilor si mai ales a bunicilor cu care cei mici interactineaza acasa,au inca convingeri religioase, deci considera utile orele respective; multe din cadrele didactice care tin aceste ore, si care au in realitate alta pregatire, si-ar pierde locul de munca, devenind someri.Si tine cont ca este vorba in cele mai multe cazuri de femei cu copii.Pe de alta parte copii, raman nesupravegheati in acest interval, scolile nedispunand de posturi de pedagogi.Nu crezi ca in acest fel mai mult s-ar pierde decat s-ar castiga?
Cred ca parinti, daca sunt interesati, ar trebui sa actioneze in asa fel incat orele respective sa capete in primul rand o conotatie morala, insistandu-se pe latura de morala a religiei respective.Cineva mi-a relatat un caz foarte interesant in acceasta directie:profa de religie este la baza psiholog, care nu a reusit sa gaseasca un post corespunzator.A reusit sa-si valorifice asa de bine meseria, incat copii invata numai lucruri folositoare de comportament.Totul bazat pe pilde ale religiei si nu pe indoctrinare.
In concluzie, eu cred ca nu este bine sa distrugem ceva fara a ne gandi ce punem in loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rasa umana nu a evoluat destul incat sa putem renunta la religie. Sunt de acord in totalitate ca religia poate fi nociva si ca se bazeaza pe manipulare. Chestia e ca aceeasi manipulare e necesara in cazul majoritatii populatiei pamantului. Prostii nu sunt pregatiti pentru liberul arbitru, deocamdata. Cretinii pot fi controlati doar prin frica/recompensa, principiile si bunul simt nu functioneaza la ei. Consider ca pe cat de periculoasa poate deveni religia, in aceeasi masura este si necesara.

De exemplu, daca ar fi sa aleg pentru boraci intre orele de religie si Facebook, as alege religia de fiecare data. Un mediu controlat cu potential nociv va fi intotdeauna preferabil unui mediu necontrolat si nociv.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de liberul arbitru, ci de simpla EDUCATIE. Socializarea si ajutorarea reciproca se pot face si sub umbrela umanitatii si a spiritualitatii lipsite de ingradirile religiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Doar in desenele animate la care te uiti tu, in lumea reala pana si copiii sunt monede de schimb.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Huh? Ce, cum, cind, unde?

| spaghetty a răspuns:

Intr-un fel e bine ca nu au scos religia de tot ca asa macar am media 9 - 10 la o materie dar este bun ca e pusa la alegere. Eu oricum nu ascult prostiile profesorului si minciunile pe care le crede el... merita pentru un 10 in plus. laughing

| Neuronul a răspuns:

Cât de mult poate să insiste profesorii în legătură cu acea cerere?
Pur şi simplu REFUZI!
În cel mai rău caz se ajunge la violenţă, atunci te poţi duce la direcotoratul şcolii pentru a sancţiona respectivul profesor.
Tot rău spre bine big grin

| theodorafemme2001 a răspuns:

Formarea unui grup civic.