| Demeister a întrebat:

Legislația învățamântului românesc permite unui elev de liceu sau şcoală de o clasă inferioară să participe la olimpiade şi concursuri cu clase superioare?
De exemplu, un elev de clasa 5 care este foarte/extrem de priceput la geografie, poate să participe la olimpiade sau concursuri de geografie cu elevii de clasa 8?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula la olimpiade, indiferent de materie, se participa cu elevi de aceeasi clasa. Nu cunosc sa existe o prevedere legala expresa prin care sa se interzica participarea cu elevi dintr-o clasa superioara.